W miniony weekend odbyły się pikniki rodzinne „Strefa Bezpieczeństwa Compensy” – w sobotę 22 lipca w Zielonej Górze oraz w niedzielę 23 lipca w Strzelcach Krajeńskich Wydarzenia zrealizowano w ramach 5. edycji kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada. Celem akcji jest edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i autostradach, nauka pierwszej pomocy oraz promocja zdrowia.
- Kampania prowadzona jest przez towarzystwo ubezpieczeń Compensa, we współpracy z wykwalifikowanymi ratownikami z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
- Dotychczas zrealizowano ponad 50 imprez edukacyjnych w całej Polsce, do końca 2023 roku odbędzie się jeszcze 7 pikników
Od pięciu lat realizujemy wspólnie z Compensą kampanię społeczną Bezpieczna Autostrada. Edukujemy dzieci i dorosłych, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia i jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w ruchu drogowym. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj właściwie, bezpiecznie. To wiedza, od której zależy nasze życie – powiedział Tadeusz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Edukacja i zabawa
W ramach Strefy Bezpieczeństwa Compensy wykwalifikowani ratownicy w praktyce uczyli pierwszej pomocy, nie tylko instruując, jak ratować życie, ale też dając szansę aktywnego przećwiczenia na fantomach. Uczestnicy mieli możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych, m.in. wzroku czy poziomu cukru we krwi, a także skorzystania ze strefy relaksu i masaży. Odwiedzający mogli spróbować swoich sił w quizach wiedzy z nagrodami, zadaniach-wyzwaniach (refleksomierz, narkogogle i alkogogle), na wadze przeciążeniowej sprawdzić, ile może ważyć np. zwykła butelka wody w sytuacji wypadku, czy gwałtownego hamowania, a nawet doświadczyć dachowania i zderzenia w specjalnych symulatorach. Zorganizowano również wiele zabaw edukacyjnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystko po to, by przekazać wiedzę i zwalczać lęk przed ratowaniem innego człowieka. A tym samym promować aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy.
Defibrylator AED
W ramach akcji Compensa przekazała mieszkańcom defibrylatory AED. Urządzenie, w imieniu miasta Zielonej Góry, odebrał Krzysztof Rutkowski, kierownik Biura Ochrony Wizyjnej z Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra. Defibrylator zamontowany został na Budynku Szkoły Podstawowej nr 14, przy ulicy Jaskółczej 66. A w Strzelcach Krajeńskich urządzenie odebrał Burmistrz Mateusz Feder. Defibrylator zamontowany został na Budynku restauracji Serce Miasta, przy ulicy Katedralnej 15, w obrębie rynku.
Bezpieczeństwo mieszkańców miasta jest naszym priorytetem. Dlatego wszelkie wydarzenia związane z podniesieniem świadomości dotyczącej udzielania pierwszej pomocy są niezwykle ważne. Pierwsze minuty mają decydujące znaczenie, a w połączeniu ze sprzętem wspomagającym jak AED, szansa uratowania życia jest znacznie większa. Nie należy bać się użycia defibrylatora, gdyż jest to bezpieczne urządzenie, które diagnozuje stan osoby poszkodowanej i dopiero wtedy, stosownie do sytuacji, reaguje. W imieniu mieszkańców bardzo dziękuję za przekazany dar – powiedział Krzysztof Rutkowski.
Dużo mieszkańców naszego miasta jest ubezpieczonych w Compensie, ja jednak chcę bardzo podziękować, że nie tylko ubezpieczacie, ale również dzielicie się wiedzą, która jest ogromnie ważna. Wiedzy na temat ratowania życia nigdy dość. Dziękuję również za wszystkie atrakcje, z których można było skorzystać podczas pikniku, a także przede wszystkim za przekazanie defibrylatora, który w krytycznej sytuacji może uratować życie. To pierwsze takie urządzenie w naszym mieście, dostępne przez całą dobę dla wszystkich mieszkańców – powiedział Burmistrz Mateusz Feder.
Organizatorzy dziękują mieszkańcom Zielonej Góry i Strzelec Krajeńskich za miłe przyjęcie i aktywny udział w pikniku edukacyjnym.
Bardzo się cieszę, że Bezpieczna Autostrada zawitała także do Zielonej Góry. Wiedza jak ratować życie jest najważniejsza, a nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba, aby z niej skorzystać. Wierzę, że nasza kampania będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców i osób odwiedzających to piękne miasto. Podobnie jak przekazany defibrylator, chociaż mam nadzieję, że nigdy nie będzie musiał zostać użyty – mówi Gabriela Wojnarowska, Dyrektor Oddziału Compensy w Zielonej Górze.
Bezpieczna Autostrada już od kilku lat odwiedza miasta w całej Polsce i bardzo się cieszymy, że w tym roku dołączyły również Strzelce Krajeńskie. Wiedza jak ratować dorosłych, dzieci, również te bardzo malutkie jest nieoceniona i nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli z niej skorzystać. Podobnie jest z defibrylatorem, który jest dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta. Dobrze, że jest, ale mamy nadzieję, że nigdy nie trzeba będzie go użyć – mówi Marta Laskowska, Kierownik Filii Compensy w Gorzowie Wielkopolskim.
Szczegóły dotyczące ogólnopolskiej akcji Bezpieczna Autostrada znajdują się na stronie: bezpiecznaautostrada.pl