Kaski bokserskie – jakie są właściwe?

Nie każdy lubi trening w kasku bokserskim, bo nierzadko sprawia on wrażenie, że pole widzenia zostaje mocno ograniczone. We właściwy sposób dobierane kaski bokserskie zapewniają jednak komfort podczas treningu i nie wpływają na nadmierne ograniczenie pola widzenia. Zabezpieczają za to całą głowę, która przyjmując kolejne ciosy, staje się mocno narażona na wystąpienie poważnych urazów. Jak właściwie dobierać to akcesorium treningowe?

Kaski bokserskie – funkcje

Najważniejszą funkcją, jaką spełniają kaski bokserskie, jest zabezpieczenie całej głowy i jej newralgicznych punktów na etapie podejmowanych treningów. Nawet pozornie słabe ciosy i nieprawidłowo wyprowadzane uderzenia mogą się przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych. Niechroniona głowa jest zdecydowanie bardziej podatna na urazy, które mogą skutkować długotrwałymi kontuzjami, a nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Kask do boksu i innych sportów walki

Kask bokserski, czyli tak naprawdę kask treningowy, przydaje się nie tylko w boksie. Znajduje on swoje zastosowanie we wszystkich sztukach walki, w których wyprowadza się ciosy i uderzenia proste. To akcesorium treningowe docenią zarówno początkujący użytkownicy, osoby amatorsko trenujące wybraną dziedzinę sztuk walki, ale stawiające na maksymalnie kilka treningów w tygodniu, jak i zawodowcy, którzy na co dzień podejmują się intensywnych ćwiczeń i wybierają sparingi z mocnymi przeciwnikami.

Jak wybrać kask bokserski?

Wybierając kask do sportów walki należy zwracać uwagę nie tylko na jego konstrukcję, ale i sposób wykonania. Materiały wysokiej jakości, takie jak skóra naturalna, gwarantują największą wytrzymałość kasku, poza tym komfort korzystania z niego w trakcie treningów. Są jednak kosztowne w zakupie, dlatego polecane przede wszystkim osobom doświadczonym, które regularnie trenują lub są na etapie zawodowstwa.boks

Dla osób głównie początkujących sprawdzają się tańsze, ale wciąż dobrej jakości i zapewniające należytą ochronę, kaski wykonane z tworzyw sztucznych. Poza tym o najważniejszej funkcji ochronnej decyduje przede wszystkim konstrukcja kasku, a także właściwie dopasowanie go ze względu na rozmiar.

Niezależnie jednak od materiału, który dominuje w takim kasku, uwagę zwracać należy także na jego wypełnienie. Wnętrze kasku ma wpływać na odpowiednią amortyzację uderzeń. Nie może być ani zbyt miękkie, bo wtedy nie ma mowy o tłumieniu uderzeń, ani za twarde, bo zabraknie tak ważnej amortyzacji.

Kaski bokserskie z kratą lub maską

Jednym z typów kasków bokserskich są te, które posiadają dodatkową osłonę na twarz, czyli metalową kratę bądź maskę. Z jednej strony mają za zadanie jeszcze lepiej chronić przed urazami, które mogą powstawać podczas uderzeń prostych. Z drugiej strony uszkodzenie, pęknięcie czy całkowite połamanie metalowej kraty może wręcz zwiększyć ryzyko powstawania urazów.

Osoby trenujące sporty walki, które mimo wszystko liczą na lepsze zabezpieczenie, poza tym mają za sobą kontuzje w obrębie twarzy i chcą skuteczniejszej ochrony, mogą postawić na kask wyposażony w maskę poliwęglanową. Taka konstrukcja sprawia, że sama maska jest znacznie mniej podatna na pękanie, nie ogranicza również widoczności w trakcie treningu.

Jak dobrać rozmiar kasku?

Właściwie dobrany rozmiar kasku jest bardzo ważny. Nawet najlepsza konstrukcja czy najdroższy kask nie zagwarantuje właściwej ochrony, jeśli będzie zbyt luźny czy zacznie się zsuwać z głowy podczas treningu.

Aby dobrać rozmiar kasku należy zmierzyć obwód głowy i porównać go z tabelą rozmiarów danego producenta. Kaski bokserskie najczęściej występują w rozmiarach od S do XL, ale nie jest to reguła.

Elementy dodatkowe

Wśród kasków bokserskich można znaleźć te, które posiadają dodatkowe elementy. Nie obowiązkowe, lecz wpływające na przykład na jeszcze lepszą ochronę głowy bądź bardziej komfortowy trening.

Kask może posiadać dodatkowe zabezpieczenie na górze głowy. Modele przeznaczone do boksu nie muszą mieć takiego elementu, jednak te wykorzystywane w walkach w formułach K1 czy MMA powinny taki posiadać, aby można było z nich korzystać w trakcie turniejów.

W trakcie ciężkich, intensywnych i wymagających treningów sprawdzają się kaski z zabudowanymi wysoko policzkami, a także dodatkowym zabezpieczeniem nosa na jego wysokości.

Higiena oraz komfort użytkowania

Na komfort użytkowania wybranego kasku bokserskiego będą mieć wpływ nie tylko właściwie dopasowane rozmiar, konstrukcja czy zastosowane materiały. Zwraca się uwagę na zachowanie wentylacji, m.in. przez zastosowanie specjalnych wyściółek, dzięki czemu treningi są znacznie przyjemniejsze. Ponadto łatwiej o utrzymanie kasku w czystości i zadbanie o higienę, gdy jest on bezproblemowy w czyszczeniu, a wysokiej jakości materiały i odpowiednie wypełnienie wpływają na to, że wilgoć czy pot nie zostają wchłonięte.

Uwzględniając wszystkie z powyższych elementów, można być pewnym, że uda się znaleźć kask bokserski, który będzie pomocnym akcesorium w trakcie treningów sztuk walki.