Podatek od zysków kapitałowych – w jakim przypadku musimy zapłacić podatek Belki?

Wyobraź sobie sytuację, że masz 18 lat. Z okazji uzyskania pełnoletności otrzymujesz od rodziców i dziadków 10 000 złotych. W pierwszej kolejności musisz tę darowiznę zgłosić do Urzędu Skarbowego, abyś nie musiał płacić podatku od darowizn. Jesteś racjonalnym młodym dorosłym i otrzymane pieniądze chcesz ulokować w bezpiecznym miejscu, aby przynosiły zyski. Po kilku latach może będą stanowiły część wkładu własnego niezbędnego przy zakupie mieszkania na kredyt? A może jak skończysz studia, będziesz chciał kupić samochód lub zwiedzić świat? Otrzymane pieniądze przelewasz zatem na konto oszczędnościowe. Jak się jednak okazuje wypracowane zyski, nie należą tylko do ciebie. Musisz bowiem zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Czym jest podatek od zysków kapitałowych? W jakim przypadku musimy go zapłacić? Czy da się go uniknąć? Odpowiadamy.

Czym jest podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych funkcjonuje również pod nazwą podatku Belki. Nazwę tę zawdzięcza swojemu twórcy – Ministrowi Finansów Markowi Belce. Belka wprowadził zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w 2002 roku. W pierwszym projekcie podatek miał dotyczyć jedynie zysków od depozytów bankowych (od oszczędności) i wynosił 20 procent od wypracowanego zysku. Jednak po dwóch latach został obniżony do 19 procent i objęto nim również dochody kapitałowe, czyli zyski pochodzące z inwestycji w papiery wartościowe. Jakie jeszcze zyski podlegają opodatkowaniu?

Oto lista na podstawie Art. 17. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychód z kapitałów pieniężnych:

  • odsetki od pożyczek;
  • odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z zastrzeżeniem art. 14 przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z działalności
  • gospodarczej ust. 2 pkt 5;
  • odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych;
  • dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału;
  • przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;
  • przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;
  • przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu;
  • przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy;
  • wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki
  • przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających;
  • przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;
  • przychody z tytułu otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną.

Dla przeciętnego Kowalskiego najistotniejsze są zapewne odsetki od środków zebranych na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych, przychody z tytułu wypłaconej dywidendy, czy zyski z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.

Jak się liczy podatek Belki?

Podatek od zysków kapitałowych niezmiennie od 2004 roku wynosi 19 procent. Jak możemy go obliczyć? Należy pamiętać, że podatek obejmuje jedynie przychód, jaki osiągnęliśmy, nie dotyczą zatem całej zainwestowanej kwoty. Przypuśćmy, że na lokacie umieszczamy 10 000 złotych. Dla przykładu zaokrąglamy kwotę zysku do 1 000 złotych. Od uzyskanego przychodu musimy zatem odjąć 19 procent. Podatek od 1 000 złotych wynosi w tym wypadku 190 złotych. Możemy zatem powiedzieć, że nasz zysk to 810 złotych.

Jeśli pieniądze ulokowaliśmy w banku np. na lokacie, bank automatycznie odliczy kwotę podatku od naszego zysku. Nie musimy w tym momencie wykonywać żadnych dodatkowych czynności, czy samodzielnie wpłacać podatku do Urzędu Skarbowego. Jeśli gromadzimy środki na rachunku oszczędnościowym, bank również pobierze od wypracowanych odsetek podatek. Często nie jest to dla nas zauważalne i niejako nie widzimy, że podatek jest odliczany od naszego zysku.

W jakim przypadku podatek od zysków kapitałowych musimy odprowadzić samodzielnie?

Jak wspomnieliśmy powyżej, zyski z udzielenia pożyczki lub kredytu również są opodatkowane. Kredytów mogą udzielać jedynie banki, więc temat kredytów nas nie dotyczy. Jeśli natomiast udzielimy pożyczki, jako osoby prywatne, co możemy zrobić, postępując zgodnie z Kodeksem cywilnym, to podatek będziemy musieli odprowadzić zgodnie z przepisami.

Pożyczka prywatna nie zawsze jednak wiąże się z wypracowaniem zysku. Przypuśćmy, że udzielamy pożyczki członkowi rodziny lub znajomemu. W przypadku pożyczki powyżej kwoty 1 000 złotych powinniśmy sporządzić stosowną umowę. W sporządzonej umowie spisujemy strony umowy, kwotę pożyczki i zasady jej zwrotu. Kodeks cywilny nie narzuca na pożyczkodawcy pobierania opłat za jej udzielenie. W związku z tym pożyczka może być bezpłatna, należy ją jednak zgłosić do Urzędu Skarbowego. Obowiązek ten ciąży na pożyczkobiorcy, który powinien złożyć stosowną deklarację do 14 dni od momentu podpisania umowy. Konieczne jest również uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. O tym, kto jest zwolniony z podatku PCC i do jakiej kwoty piszemy w artykule blogowym na stronie internetowej lendup.pl.

Podatek od zysków kapitałowych będziemy musieli odprowadzić samodzielnie, gdy udzielimy np. pożyczki społecznościowej. Pożyczki społecznościowe jest to szczególny rodzaj pożyczek udzielonych za pomocą specjalnych internetowych platform pożyczkowych. Pożyczki społecznościowe udzielane są przez osoby fizyczne, które ogłaszają się na platformie pożyczkowej. Te osoby, które chcą skorzystać z pożyczki społecznościowej – więcej informacji o tego rodzaju pożyczkach znajdziemy pod linkiem https://everlike.pl/pozyczki-spolecznosciowe/, muszą założyć konto użytkownika i przejść pozytywnie weryfikację tożsamości. Po zalogowaniu należy na tablicy ogłoszeń umieścić swoją prośbę o udzielenie pożyczki. Osoba, która zdecyduje się nam pożyczyć pieniądze i osiągnie z tego tytułu zysk, będzie zobligowana do zapłaty podatku Belki. Na pożyczkobiorcy natomiast ciąży obowiązek spłaty omawianego powyżej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowanie

Wprowadzony w 2002 roku podatek od zysków kapitałowych stanowi pokaźne źródło dochodu dla budżetu państwa. Jeśli chcemy inwestować lub oszczędzać swoje środki niestety musimy podatek opłacić. Często podatek ten nazywany jest również podatkiem od oszczędności. Na ogół pobierany jest przez banki, często szczególnie w przypadku posiadania konta oszczędnościowego jest przez nas niezauważany. Podatkiem obciążone są również przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, co obecnie jest popularną formą zarobku za pomocą Internetu.

Musimy jednak pamiętać, że zawsze, gdy to my udzielamy pożyczki, jako osoba prywatna i osiągamy z tego tytułu zysk, podatek musimy odprowadzić samodzielnie. Niektóre Urzędy Skarbowe uznają udzielanie pożyczek społecznościowych za formę działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W związku z tym istnieje spore zamieszanie wśród osób, które udzielają pożyczek społecznościowych. Nie wiadomo bowiem do końca, którą deklarację należy wypełnić, czy PIT 36, czy też PIT 38. Warto zatem dokładnie zapoznać się z przepisami prawa, aby po kilku miesiącach nie otrzymać wezwania z Urzędu Skarbowego.