Obwodnica Krosna Odrzańskiego. Najtańsza oferta? Ponad 305 milionów złotych

04 wrzesień 2023
Autor: 
Obwodnica Krosna Odrzańskiego. Najtańsza oferta? Ponad 305 milionów Redakcja/archiwum

Obwodnica Krosna Odrzańskiego. Osiem firm zgłosiło się do zaprojektowania i budowy drogi. Otworzono już oferty, najtańsza opiewa na przeszło 305 milionów.

Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego od wielu lat wskazywali, że potrzebna jest obwodnica. Pojazdów na drogach jest coraz więcej, a tym samym przez miasto przejeżdża około 14 tysięcy samochodów na dobę. To zarówno osobówki, jak i ciężarówki, ponieważ droga krajowa nr 29, która przechodzi przez miasto, wiedzie w kierunku granicy z Niemcami.

Informacja, że powstanie obwodnica została potwierdzona w czerwcu 2023 roku. Swój podpis złożył wówczas Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Niewielu wierzyło, że doczekamy tego momentu... Kolejny krok... mały dla człowieka, ogromny dla województwa lubuskiego, a dla Gminy Krosno Odrzańskie jest śladem człowieka na Księżycu - komentował Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Obwodnica Krosno Odrzańskie - są oferty wykonawców

Pod koniec czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Trasa ma mieć długość 11,3 kilometrów.

- Jej początek zlokalizowany będzie na DK29 w rejonie Osiecznicy, a koniec na DK32 w rejonie Połupina. Nowa droga będzie omijała Krosno Odrzańskie od strony północnej i wschodniej. W ramach inwestycji wykonawca zbuduje most na Odrze. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Krośnie Odrzańskim - informuje GDDKiA Zielona Góra.

Dziś, 4 września, drogowcy otworzyli oferty od przedsiębiorstw. Łącznie do przetargu zgłosiło się 8 firm. Najmniej, bo ponad 305 milionów zaproponowała firma POLAQUA z Wólki Kozodawskiej, natomiast najwięcej firma MOTA-ENGIL z Krakowa, która wyceniła roboty na przeszło 398 milionów.

Termin? 39 miesięcy

GDDKiA Zielona Góra nie wybrała jeszcze ostatecznego wykonawcy. Rozpoczęto właśnie oceny czy oferty spełniają postawione warunki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że drogowcy zamierzają przeznaczyć na inwestycję maksymalnie nieco ponad 386 milionów. Wybrana firma będzie miała na realizację obwodnicy nie więcej niż 39 miesięcy, w tym 17 miesięcy na projektowanie i 22 miesiące na realizację robót budowlanych (z wyłączeniem okresu zimowego).

Przeczytaj też: Przeładowany dostawczak zatrzymany na krajowej "92" w Lubuskiem. Ważył 7,4 tony


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u