Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego od wielu lat wskazywali, że potrzebna jest obwodnica. Pojazdów na drogach jest coraz więcej, a tym samym przez miasto przejeżdża około 14 tysięcy samochodów na dobę. To zarówno osobówki, jak i ciężarówki, ponieważ droga krajowa nr 29, która przechodzi przez miasto, wiedzie w kierunku granicy z Niemcami.
Informacja, że powstanie obwodnica została potwierdzona w czerwcu 2023 roku. Swój podpis złożył wówczas Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Niewielu wierzyło, że doczekamy tego momentu... Kolejny krok... mały dla człowieka, ogromny dla województwa lubuskiego, a dla Gminy Krosno Odrzańskie jest śladem człowieka na Księżycu - komentował Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.
Obwodnica Krosno Odrzańskie - są oferty wykonawców
Pod koniec czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Trasa ma mieć długość 11,3 kilometrów.
- Jej początek zlokalizowany będzie na DK29 w rejonie Osiecznicy, a koniec na DK32 w rejonie Połupina. Nowa droga będzie omijała Krosno Odrzańskie od strony północnej i wschodniej. W ramach inwestycji wykonawca zbuduje most na Odrze. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Krośnie Odrzańskim - informuje GDDKiA Zielona Góra.
Dziś, 4 września, drogowcy otworzyli oferty od przedsiębiorstw. Łącznie do przetargu zgłosiło się 8 firm. Najmniej, bo ponad 305 milionów zaproponowała firma POLAQUA z Wólki Kozodawskiej, natomiast najwięcej firma MOTA-ENGIL z Krakowa, która wyceniła roboty na przeszło 398 milionów.
Termin? 39 miesięcy
GDDKiA Zielona Góra nie wybrała jeszcze ostatecznego wykonawcy. Rozpoczęto właśnie oceny czy oferty spełniają postawione warunki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że drogowcy zamierzają przeznaczyć na inwestycję maksymalnie nieco ponad 386 milionów. Wybrana firma będzie miała na realizację obwodnicy nie więcej niż 39 miesięcy, w tym 17 miesięcy na projektowanie i 22 miesiące na realizację robót budowlanych (z wyłączeniem okresu zimowego).
Przeczytaj też: Przeładowany dostawczak zatrzymany na krajowej "92" w Lubuskiem. Ważył 7,4 tony