Co zrobić, by szybciej zamieszkać w nowym domu? Wybierz projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze i buduj dwuetapowo

14 wrzesień 2023
Autor:  Artykuł partnera

Kiedy decydujemy się na budowę domu? Najczęściej wtedy, gdy zaczyna nam brakować miejsca w przyciasnym mieszkaniu. Własne M w kamienicy, bloku, czy nowoczesnym apartamentowcu nie jest w stanie zapewnić mieszkańcom prywatności i spokoju, jakie może zaoferować niewielki dom na uroczej parceli pod miastem. Jak szybko dotrzeć do upragnionego celu i zamieszkać w nowym domu? Kluczem jest wybór odpowiedniego projektu.

Dom przy Cyprysowej 76Dom przy Cyprysowej 76

Wybierz dobrze - projekty domów z poddaszem użytkowym

Najlepszym sposobem na szybsze zamieszkanie w czterech ścianach swojego domu jest realizacja inwestycji w dwóch etapach, najpierw wykończenie całego parteru oraz w miarę możliwości czasowych i finansowych, poddasza. Aby taka możliwość w ogóle zaistniała powinniśmy wybierać projekty domów z poddaszem użytkowym.

Mało tego, najlepszy będzie taki dom, który na parterze ma zaprojektowany dodatkowy pokój, który będzie nam służył jako podstawowa sypialnia.

Wybierając takie rozwiązanie, na parterze mamy do dyspozycji kompletne mieszkanie , które pod względem wielkości i układu zbliżone jest do najczęściej oferowanych lokali deweloperskich. Pokój dzienny połączony z kuchnią, sypialnia i łazienka to najczęściej występujący układ mieszkania, czy to w tradycyjnych blokach, czy w nowych budynkach wielorodzinnych. Realizując inwestycję w dwóch etapach, po gotowej aranżacji parteru, mamy do dyspozycji to samo, co w typowym mieszkaniu, a to przecież dopiero początek naszej przygody z domem. Nie zapominajmy jednak, że dom, nawet jeśli ma wykończony jedynie parter, to znacznie więcej, niż sama przestrzeń mieszkalna. Kluczową rolę odgrywa tu własna działka, dająca swobodę i wolność. Poza oczywistymi walorami własnego ogrodu, w domu mamy do dyspozycji również inne pomieszczenia, np. kotłownię, która jest niezwykle uniwersalnymi miejscem, czy garaż, który pomieści nie tylko nasz samochód. Decydując się na projekt domu z dodatkowym pokojem możemy szybciej zamieszkać w nowym domu. Piętro możemy wykończyć bez pośpiechu, w najdogodniejszym dla nas terminie.

Dom przy Imbirowej 9Dom przy Imbirowej 9

Dodatkowy pokój w zamian za mniejszy salon? Wybór należy do nas

Dodatkowy pokój na parterze z reguły jest kosztem czegoś. Najczęściej mniejsze rozmiary ma wtedy salon. Dla niektórych takie rozwiązanie bywa nie do przyjęcia. Wiele zależy w tym wypadku od budżetu inwestycji i czasu w jakim zakładamy realizację. Jeśli ktoś planuje szybką przeprowadzkę do nowego domu i chce w nim zamieszkać, nawet z niedokończonym piętrem, bez wahania wybierze opcję z ekstra sypialnią na parterze. Jeśli jednak nie wisi nad nami presja czasu, a fundusze zgromadzone na realizację marzeń są ze sporym zapasem możemy wybrać projekt domu z przestronną, otwartą przestrzenią dzienną, bez dodatkowego pokoju. Rzadko trafiają się projekty domów, które mieszczą w sobie zarówno duży 30-metrowy salon i bonusową sypialnię na parterze. Znajdziemy takie w segmencie dużych domów z podwójnym garażem, jednak takie budynki są zdecydowanie droższe i bardziej wymagające w budowie. Przeglądając projekty domów do szybkiej realizacji i niewielkich kosztach budowy powinniśmy skupić się na domach w przedziale 80-120 m². Takiej wielkości dom, przy założeniu prostej konstrukcji i regularnej bryły, nie powinien sprawiać trudności wykonawczych.

Dom przy Cyprysowej 64 - rzut parteruDom przy Cyprysowej 64 - rzut parteru

Dwa różne warianty, podobne koszty budowy

Wybierając do realizacji projekty domów z poddaszem użytkowym musimy podjąć decyzję o realizacji jednego z powyższych wariantów – dom z ekstra pokojem, lub z większą strefą dzienną, lecz bez sypialni. Na naszą decyzję wpływ może mieć zarówno sytuacja rodzinna (potrzeby mieszkaniowe, ilość dzieci, jak i finansowa. Analizując koszty zakupu projektu, nie ma różnicy między dwoma oferowanymi wariantami. Nie ma też praktycznie żadnej różnicy, jeśli chodzi o koszty budowy dwóch typów budynków. Wydatek związany z postawieniem jednej ściany działowej jest w kontekście całościowych kosztów budowy do pominięcia.

Gotowe projekty domów z zaprojektowanym pokojem na parterze dają jednak większe możliwości w zakresie indywidualnego kierowania tempem prac i kosztami poszczególnych etapów inwestycji. Perspektywa szybszego zamieszkania w nowym domu jest dobrym argumentem za wyborem właśnie takiego rozwiązania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u