Jak transportować samochód na linie holowniczej? Kto może to robić?

25 wrzesień 2023
Jak transportować samochód na linie holowniczej?

Zazwyczaj odmawia posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie - na środku ekspresówki, w polu czy też w centrum miasta. Samochód, jak każda inna maszyna może ulec awarii, dlatego też warto zawczasu dowiedzieć się, co zrobić, gdy konieczne okaże się holowanie. O czym pamiętać w takiej sytuacji? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Na czym polega holowanie auta?

Holowanie samochodu to nic innego, jak transportowanie niesprawnego auta przez drugi w pełni sprawny pojazd za pomocą dedykowanej liny holowniczej. Długość akcesorium, za pomocą którego holowane jest auto, powinna być uzależniona od tego, czy samochód ma sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy - jeżeli działa tylko ten pierwszy, to lina nie może być krótsza niżeli 3 metry, jeśli z kolei działają oba, to długość liny powinna mieścić się w przedziale od 4 do 6 metrów.

Czy z holowaniem auta może poradzić sobie każdy? Operacja ta wymaga nie tylko odpowiedniego doświadczenia oraz precyzji, ale także stosowania się do kilku zasad wpływających na bezpieczeństwo kierowcy auta holowanego i holującego oraz pozostałych uczestników ruchu. O jakich regułach powinien pamiętać każdy, który podejmuje się tego zadania? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części wpisu. I nie ma znaczenia, czy awaria miała miejsce w małym mieście, czy np. konieczny będzie transport aut z Wrocławia.

Transportowanie samochodu na linie holowniczej - najważniejsze zasady

Co zrobić, gdy samochód nagle odmówił nam posłuszeństwa? Przede wszystkim nie panikować, ponieważ istnieje kilka wyjść z tej sytuacji. Jednym z nich jest właśnie przetransportowanie samochodu w inne miejsce z wykorzystaniem widocznie oznaczonej liny holowniczej, którą w razie konieczności można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, bądź na stacji benzynowej. Kierowca holowanego samochodu, który w trakcie całej "operacji" powinien siedzieć za kierownicą swojego auta, musi umieścić na tylnej szybie po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy, a ponadto włączyć światła postojowe.

Na jakich drogach można holować samochód?

Dozwolone jest holowanie auta na drogach krajowych oraz gminnych (choć zdecydowanie bardziej zaleca się wybieranie tych drugich, na których panuje mniejszy ruch), a także na drogach ekspresowych, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi w tym przypadku 60 km/h.

Jak połączyć ze sobą pojazdy?

Holowany oraz holujący samochód powinny zostać ze sobą połączone w sposób uniemożliwiający ich rozłączenie, które mogłoby doprowadzić do tragedii na drodze. W zależności od dostępnych możliwości można zdecydować się na jedną z dwóch opcji - połączenie sztywne lub giętkie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, przede wszystkim należy zadbać o efektywną współpracę - kierowcy obu pojazdów nie tylko powinni ustalić jasny sposób komunikacji, ale też odpowiednio wcześnie reagować na wszelkie zdarzenia, takie jak chociażby konieczność nagłego zahamowania.

Holowanie auta - czy każdy samochód jest do tego przystosowany?

Czy w przypadku transportowania samochodu na linie holowniczej występują jakieś ograniczenia? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie każdy samochód nadaje się do holowania. Do tej grupy zaliczają się m.in. samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, w przypadku których podczas holowania może dojść do zniszczenia panewek i zestawów planetarnych czy uszkodzenia pompy olejowej, a także auta z naczepą bądź przyczepą, pojazdy samochodowe z niesprawnymi hamulcami czy układem kierowniczym. Przepisy obowiązujące w Polsce w 2023 roku surowo zabraniają także transportowania na linie holowniczej więcej niż jednego auta naraz (jedyny wyjątek stanowi pojazd członowy).

Jeżeli, któryś z przypadków Cię dotyczy, to oczywiście nie zostajesz pozostawiony sam sobie - wówczas warto szybko przewertować internet i znaleźć numer do pomocy drogowej oferującej swoje usługi na terenie danego obszaru. Zatrudnieni tam fachowcy z pewnością pomogą Ci bezpiecznie i szybko dotrzeć do najbliższego warsztatu samochodowego, który zajmie się Twoim autem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u