TOP 3 najpopularniejszych dań kuchni polskiej

27 wrzesień 2023
Autor:  Artykuł partnera
TOP 3 najpopularniejszych dań kuchni polskiej

Często słyszy się, że polskie jedzenie to jedno z najbardziej cenionych na świecie. Uważają tak nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy coraz liczniej odwiedzający nasz kraj nie tylko po to, by zwiedzić największe polskie miasta i ich zabytki, ale też by lepiej poznać polską kulturę i kuchnię. Przedstawiamy najlepsze polskie dania, bez których ciężko wyobrazić sobie rozmowy o polskiej kuchni!

Polskie jedzenie – pierogi przede wszystkim!

>Czy można wyobrazić sobie polskie jedzenie bez dań mącznych? Oczywiście, że nie! Najpopularniejszym z polskich dań mącznych są pierogi. Ich główną zaletą jest fakt, że występują w dziesiątkach wariacji, dlatego każdy znajdzie pierogi idealne dla siebie. Kluczem do sukcesu jest perfekcyjnie cienkie ciasto, a także aromatyczne i pełne smaku nadzienie. Najpopularniejszym wyborem są, oczywiście, pierogi ruskie. To rodzaj pierogów wypełnionych farszem z ziemniaków, twarogu i cebuli. Nazwa „ruskie” odnosi się do historycznych związków kulturowych i kulinarnych między Polską a ludami zamieszkującymi obszary Rusi, takimi jak Ukraina. Można skosztować ich na dwa sposoby – ugotowanych prosto z wody z dodatkiem omasty ze skwarkami lub przysmażonych na złocisty kolor prosto z patelni. Wariacji smakowych jest jednak całe mnóstwo. Inne popularne rodzaje pierogów to te z kapustą i grzybami zwane też pierogami wigilijnymi, pierogi z mięsem, sezonowo również pierogi z owocami podawane na słodko. Warto pamiętać, że różne regiony Polski mają również swoje tradycyjne pierogi, po które warto sięgnąć przy okazji podróży do tych miejsc. Przykładem mogą być np. pierogi lubelskie wypełnione nadzieniem z kaszy gryczanej i twarogu.

Obiad znany każdemu, czyli kotlet schabowy

Kotlet schabowy to tradycyjne polskie jedzenie bardzo popularne w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. To smaczny i sycący kotlet z mięsa wieprzowego. Mięso jest rozbijane, solone i pieprzone, a następnie obtaczane w mące, jajku i bułce tartej. Często kotlety są panierowane w bułce tartej dwukrotnie, aby uzyskać chrupiącą skorupkę. Taki kotlet może być smażony na głębokim oleju, na maśle lub na smalcu. Schabowe podawać można na różne sposoby, najczęściej jednak towarzyszą im młode ziemniaki lub ziemniaki tłuczone, surówka z kiszonej kapusty, kapusta zasmażana lub mizeria. Kotlet schabowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych dań w Polsce. Często kojarzony z tradycyjną, domową kuchnią, stanowi ważny element polskiej kultury kulinarnej. Warto dodać, że wielu regionach kraju kotlet schabowy może być przygotowywany na różne sposoby i podawany z odmiennymi dodatkami, ale zawsze jest to smaczne danie mięsne, które cieszy się dużą popularnością.

Żurek z białą kiełbasą - polskie jedzenie w tradycyjnym wydaniu

Czas na polskie comfort food, czyli danie utrzymane w tradycyjnym stylu kojarzące się z domem, beztroską i spokojem, a także cechujące się wysoką kalorycznością. Żurek, bo o nim mowa, to tradycyjna potrawa, która podbija serca turystów i sprawia, że chce się jeść więcej i więcej! Kluczowym składnikiem żurku jest zakwas żytni, który przygotowuje się na kilka dni przed gotowaniem zupy. Uzyskuje się go poprzez fermentację mąki żytniej i wody z dodatkiem czosnku i przypraw. To właśnie ten składnik nadaje zupie charakterystyczny kwasowy smak. Żurek często mylony jest z barszczem białym, jednak różnica między nimi tkwi właśnie w zakwasie - barszcz biały przygotowuje się bowiem na zakwasie z mąki pszennej. Tradycyjny żurek zawiera też kiełbasę, boczek lub kawałki mięsa wieprzowego, ziemniaki, cebulę, marchewkę, seler, liść laurowy, ziarna ziela angielskiego i sól. Tradycyjnie jest podawany z dodatkami takimi jak biała kiełbasa, jajka na twardo, chrzan i chleb. Żurek jest ważnym elementem polskiej kuchni i często podaje się go podczas uroczystości i świąt, zwłaszcza podczas Wielkanocy. Istnieje wiele regionalnych wariantów żurku, a każdy dom ma swoje własne receptury i preferencje smakowe. Tradycyjnie podaje się go w chlebie, dzięki czemu zyskuje jeszcze lepszy smak.



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u