Wsparcie dla par pragnących dzieci - program in vitro w Lubuskiem

28 wrzesień 2023
Autor:  Artykuł partnera
Wsparcie dla par pragnących dzieci - program in vitro w Lubuskiem

Skorzystanie z metody in vitro stanowi ogromną nadzieję dla osób, która mają problem z zajściem w ciążę w naturalny sposób. W związku z tym, że wiąże się ono ze sporymi wydatkami (ponad 10 tysięcy złotych), to niektóre województwa prowadzą programy wsparcia dla par starających się o potomstwo. Jeden z nich realizowany jest w Lubuskiem.

Co to jest in vitro?

In vitro, znane również jako zapłodnienie poza ciałem, to zaawansowana technika medycyny rozrodczej, dzięki której pary mające problemy z płodnością mogą zwiększyć znacznie szanse na zajście w ciążę. Powyższa metoda polega na kontrolowanym zapłodnieniu komórek jajowych w warunkach laboratoryjnych, a nie w organizmie kobiety. Procedura in vitro jest stosowana, gdy inne sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub w przypadku występowania konkretnych przeciwwskazań do naturalnego zapłodnienia.

Jakie są rodzaje in vitro?

Klasyczna metoda in vitro

In vitro może zostać wykonane za pomocą metody klasycznej. Niniejszy sposób oparty jest na łączeniu kilkudziesięciu tysięcy odpowiednio przygotowanych plemników z komórką jajową. W tej sytuacji pojedynczy plemnik musi samodzielnie przedostać się przez komórki ziarniste (ang. cumulus oocyte complexes - COCs)

Docytoplazmatyczna mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej

W przypadku drugiej metody, docytoplazmatycznej mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ang. Intracytoplasmic Sperm Injection - ICSI), wykorzystuje się pojedynczy wybrany plemnik i wprowadza się go do komórki jajowej. Jest to skuteczna technika w leczeniu niepłodności u mężczyzn, którzy cierpią na niskie stężenie plemników czy zaburzenia ich ruchu.

Co to jest adopcja prenatalna?

Jeszcze inną metodą, z która korzystają pary borykające się z niepłodnością, jest adopcja prenatalna (inaczej adopcja zarodka). Decydują się na nią najczęściej pary, które mają za sobą kilka nieudanych prób leczenia innymi metodami. Adopcja prenatalna polega na przyjęciu przez biorczynię zarodka utworzonego z komórek rozrodczych anonimowej pary, która przekazała niewykorzystane przez siebie zarodki na rzecz niepłodnych par pragnących dzieci.

Program in vitro w Lubuskiem - najważniejsze informacje

Jeśli problemy, takie jak niepłodność idiopatyczna, endometrioza, zaburzenia owulacji czy słaba ruchliwość plemników, dotyczą ciebie lub twojego partnera, in vitro może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Mieszkając w Lubuskiem, masz możliwość skorzystania z programu dofinansowania, który prowadzi Klinika Płodności TFP Fertility wraz z wojewódzkim Urzędem Marszałkowskim.

Nadzieja dla 100 par z województwa lubuskiego

Niniejsza inicjatywa skierowana jest do 100 par, które marzą o potomstwie, aczkolwiek dotychczasowe starania nie przyniosły efektu w postaci ciąży. 93 z nich będzie mogło skorzystać z dofinansowania dla metody in vitro z zastosowaniem gamet własnych (ICSI-IVF), 3 z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni (ICSI-OD), kolejne 3 z zastosowaniem nasienia dawcy (ICSI-SD) , natomiast dla jednej pary przygotowano transferu zarodka w ramach adopcji prenatalnej. W przypadku trzech pierwszych metod dofinansowanie wynosi 5 tys. zł, natomiast dla adopcji zarodka przeznaczono wsparcie w wysokości 2 tys. zł.

Najważniejszymi warunkami uczestnictwa w programie in vitro jest stały pobyt i zameldowane na terenie województwa lubuskiego. Po więcej informacji odwiedź serwis Kliniki Leczenia Niepłodności TFP Fertility.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u