Rola kancelarii prawnej w procesie upadłości konsumenckiej

03 październik 2023
Autor:  Artykuł partnera
Rola kancelarii prawnej w procesie upadłości konsumenckiej

O upadłościach firm mówi się coraz częściej. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na ogłoszenie bankructwa, gdy nie jest już w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych i gdy staje się niewypłacalna. Istnieje jednak również odrębne pojęcie tzw. upadłość konsumencka, z której mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie są w stanie spłacać swojego zadłużenia. Jak wygląda taki proces i jaka jest w nim rola kancelarii prawnej? Zapraszamy do lektury!

Upadłość konsumencka — co to takiego? 

Upadłość konsumencka to procedura, z której mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dzięki temu są w stanie uregulować swoje zobowiązania finansowe i zaległe długi. Każdy wniosek jest wówczas rozpatrywanie niezależnie, a wszystko po to, by umożliwić osobie fizycznej rozpoczęcie nowego stabilnego życia finansowego. Takie postępowanie daje więc dłużnikowi szansę na uporządkowanie swoich zadłużeń poprzez np. wprowadzenie indywidualnego, dostosowanego do sytuacji osobistej upadłego planu spłaty wierzycieli (najczęściej korzystniejszego niż tradycyjne raty). 

Należy jednak pamiętać, że wniosek o upadłość konsumencką może złożyć wyłącznie osoba, która spełnia określone warunki, takie jak np. brak możliwości regulowania zobowiązań pieniężnych na bieżąco. To czy w konkretnej sprawie mamy do czynienia z niewypłacalnością zawsze należy rozpatrywać w sposób spersonalizowany. Decyzja o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką powinna być dobrze przemyślana, dlatego też zaleca się tutaj konsultacje z wyspecjalizowaną kancelarią prawną. 

Upadłość konsumencka — kancelaria 

Rola kancelarii prawnej w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może być nieoceniona. Nieprawidłowe wypełnienie wniosku i podanie niewłaściwych informacji może doprowadzić do niekorzystnego rozpatrzenia sprawy przez sąd. Osoba fizyczna decydująca się na taki krok powinna doskonale znać prawo upadłościowe, aby uniknąć ewentualnych błędów i nieporozumień. 

Cała procedura ubiegania się o upadłość konsumencką składa się z kilku etapów:

  • Wniosek o upadłość konsumencką — najpierw osoba fizyczna musi złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. W dokumencie muszą pojawić się dane dłużnika oraz informacje o jego sytuacji finansowej i samym zadłużeniu. 
  • Jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, to sąd ogłasza upadłość konsumencką. Wyznacza wówczas też do sprawy tzw. syndyka, który ma zawiadomić wierzycieli i sprawdzić sytuację majątkową osoby fizycznej, której dotyczy upadłość konsumencka. Syndyk zaproponuje też sposób, w jaki cała sprawa może zostać zakończona. 
  • Postępowanie jest zakończone rozprawą sądową, podczas której badane są przyczyny upadłości. To wtedy zapada ostateczna decyzja o zakończeniu sprawy.

Po zakończeniu okresu spłaty długu zgodnie z ustaleniami dłużnik ma prawo do ubiegania się o umorzenie innych zobowiązań finansowych. Może mieć to charakter częściowy lub całkowity, choć trzeba tu zaznaczyć, że całkowite umorzenie zadłużenia możliwe jest wyłącznie ze względu na podeszły wiek osoby fizycznej lub jej niezdolność do pracy (niepełnosprawność, choroby). 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u