Pompy membranowe - wsparcie przemysłu 2024

23 styczeń 2024
Autor:  Artykuł partnera
Pompy membranowe - wsparcie przemysłu 2024

Pompy membranowe są wykorzystywane w szeroko pojętej produkcji. Wspierają przemysł spożywczy, farmaceutyczny i budowlany. Służą do wytwarzania opakowań, tworzyw sztucznych, a także obróbki metali. Niestraszne im też silne kwasy, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym.

Poniżej wyjaśniamy, jak działa pompa membranowa i dlaczego jest tak często wykorzystywana w produkcji.

Płyny i tworzywa, z którymi radzą sobie pompy membranowe

Jest to urządzenie pneumatyczne, za którego działanie odpowiada membrana poruszająca się za pomocą dźwigni, sprężonego powietrza lub wody. Membrana na przemian zwiększa i zmniejsza objętość komory roboczej, co pozwala na przepompowywanie płynów. Szczelność pomp membranowych odpowiada za niemal całkowity brak przecieków. To jeden z powodów używania właśnie membran do pompowania niebezpiecznych substancji: rozpuszczalników, kwasów czy ścieków. W tym przypadku dzięki pompie można bezpiecznie przenieść ciecz do pojemników i przygotować do transportu.

Zawór ssący o dużej sile i wytrzymała konstrukcja pozwalają pompować ciecze o różnej lepkości. Pompy membranowe radzą sobie też z ciałami stałymi jak aluminium czy żeliwo. Dzięki temu, że nie wymagają smarowania ani chłodzenia, mogą pracować na sucho i w przypadku samo-zasysania bez uszkodzeń.

Zalety pomp membranowych

Oprócz wielu metod zastosowania pompy membranowe Yamada mają zalety związane z ich budową, m.in.:

  • wytrzymałość na korozję i zużycie, ponieważ membrana izoluje medium od części mechanicznych pompy. To dlatego pompowanie zanieczyszczonych płynów i ciał stałych jest możliwe;

  • wydajność - dopasowanie prędkości i kierunku ruchu membrany minimalizuje zużycie elementów;

  • bezpieczne i niezawodne, ponieważ nie mają uszczelek ani zaworów, które mogłyby się zepsuć lub przeciekać.

Ciśnienie powietrza potrzebne do prawidłowego działania pompy membranowej może sprawiać, że temperatura się podniesie. To najbardziej widoczne w przypadku urządzeń pneumatycznych. Budowa pompy chroni wnętrze urządzenia i nas przed działaniem gorąca.

Jak dbać o pompę?

Mimo dużej odporności na zużycie o pompę trzeba odpowiednio dbać. Podstawą jest regularne czyszczenie i smarowanie części ruchomych. Dostęp do nich ułatwia prosta konstrukcja. Ważne jest wybranie pompy o odpowiedniej mocy i możliwościach. Dobrze wybrane parametry ułatwiają pracę w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli chcemy wykorzystać podciśnienie, aby przenosić ciała stałe, to istotny jest wybór wielkości pompy. Dzięki temu cząstki stałe zmieszczą się wewnątrz i nie uszkodzą membran.

Rozpuszczalniki i ciecze niebezpieczne wymagają natomiast zbiorników odpornych na ich działanie. Tu sprawdza się stal nierdzewna. Taka pompa wymaga częstszego sprawdzania szczelności, aby unikać wyciekania cieczy. To zapewnia bezpieczeństwo warunków pracy, które znacznie poprawiają się, kiedy wykorzystujemy pompy membranowe pneumatyczne.

Pneumatyka Automatyka - Sklep pneumatyczny i elektryczny

Adres firmy:
Towarowa 20C, 10-417 Olsztyn

Telefon:
+48 89 532 02 30

Strona WWW:
https://pneumatykanet.pl/



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u