Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera

23 styczeń 2024
Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera i stracić pieniądze na randki internetowe Adobe Stock

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi szuka miłości online. Portale randkowe, aplikacje, media społecznościowe dają nam możliwość poznania ciekawych osób. Niestety, nie wszyscy mają szczere intencje. Wśród użytkowników Internetu kryją się także romantyczni oszuści, którzy wykorzystują uczucia innych ludzi, aby wyłudzić od nich pieniądze lub inne korzyści.

Jak rozpoznać romantycznego oszusta?

Romantyczny oszust to osoba, która podaje się za kogoś innego lub ukrywa ważne informacje o sobie, aby zdobyć zaufanie i sympatię swojej ofiary. Celem takiego oszusta jest zazwyczaj wyłudzenie pieniędzy, ale może on także szantażować ofiarę, wykorzystywać ją seksualnie lub próbować wpłynąć na jej decyzje życiowe. Często tworzy fałszywy profil na portalu randkowym lub mediach społecznościowych, używając zdjęć i danych innej osoby. Następnie nawiązuje kontakt z potencjalną ofiarą i zaczyna ją uwodzić słodkimi słowami, komplementami i obietnicami. Po pewnym czasie oszust zaczyna prosić o pieniądze, podając różne wymówki: potrzebuje na leczenie, na podróż do ofiary, na spłatę długów, na inwestycję itp. Oszust może także próbować zdobyć dostęp do kont bankowych ofiary, jej danych osobowych lub haseł do różnych serwisów. Jeśli ofiara zaczyna podejrzewać coś nie tak lub odmawia spełnienia żądań oszusta, ten staje się agresywny, grozi jej lub manipuluje nią emocjonalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcja KAS koło Zielonej Góry. Nalot na handlarza nielegalnym tytoniem

Jak się bronić przed romantycznymi oszustami?

  • Bądź ostrożny i sceptyczny wobec osób, które poznajesz przez Internet. Nie ufaj im od razu i nie dziel się z nimi swoimi danymi osobowymi, finansowymi lub intymnymi.
  • Sprawdzaj wiarygodność profili osób, z którymi rozmawiasz. Zwracaj uwagę na jakość zdjęć, styl pisania, poprawność językową i spójność informacji. Jeśli masz wątpliwości, poszukaj tych samych zdjęć lub danych w innych źródłach internetowych lub użyj specjalnych narzędzi do weryfikacji obrazów.
  • Nie wysyłaj pieniędzy ani prezentów osobom, których nie znasz osobiście. Nie podawaj im też swoich numerów kont bankowych, kart kredytowych czy kodów PIN. Nie loguj się na swoje konta ani serwisy za pomocą linków przesłanych przez nieznajomych.
  • Umawiaj się na spotkania tylko w bezpiecznych i publicznych miejscach. Nie jedź do nikogo do domu ani nie zapraszaj nikogo do siebie. Poinformuj kogoś bliskiego o swoich planach i miej ze sobą telefon komórkowy.
  • Jeśli masz podejrzenie, że jesteś ofiarą romantycznego oszustwa, nie wahaj się zgłosić tego odpowiednim służbom: policji, bankowi, portalowi randkowemu czy mediom społecznościowym. Nie obwiniaj się i nie wstydź się tego, co się stało. Pamiętaj, że nie jesteś sam i że możesz liczyć na pomoc i wsparcie.

Pamiętaj, nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy jak najszybciej zgłaszajmy na Policję! - informuje starszy aspirant Ewa Murmyło, Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Romantyczne oszustwa to poważny problem społeczny, który dotyka coraz więcej ludzi. Nie daj się nabrać na fałszywe uczucia i nie pozwól, aby ktoś wykorzystał cię i skrzywdził. Bądź czujny, rozsądny i odpowiedzialny w swoich poszukiwaniach miłości w Internecie.


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u