Kupowanie ubrań online: jak robić to z głową?

28 maj 2024
Autor:  Redakcja
Kupowanie ubrań online: jak robić to z głową?

Zbliża się lato, a dla wielu z nas to dobry czas na odświeżenie garderoby i dodanie do szafy paru modnych ubrań dopasowanych do pory roku. Dziś jest to proste jak nigdy – w końcu zakupy odzieżowe można zrobić bez wychodzenia z domu. Tylko jak zrobić to szybko i sprawnie? Podpowiadamy, jak kupować ubrania online, by nie najeść się stresu związanego z nieudanymi zakupami.

Jak kupować ubrania online szybko, prosto i bezstresowo?

Kupując cokolwiek przez internet, musimy stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. W przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów, portale internetowe nie pozwalają nam fizycznie dotknąć i obejrzeć kupowanego produktu. Nie możemy też wejść do internetowego sklepu, by zobaczyć, czy ktokolwiek tam pracuje albo czy przychodzą do niego inni klienci. Innymi słowy: nie możemy zobaczyć sklepu w rzeczywistości i przekonać się, że wszystko wygląda w porządku, a towary są godne swojej ceny. A jednak w grę wchodzą nasze pieniądze.

Internet jest pełen oszustów, przestępców i innych zagrożeń, a do tego nie możemy dotknąć oferowanych w nim towarów, więc łatwo dokonać nieudanej transakcji. Warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym zakupy przez internet będą przyjemnością.

1. Zawsze sprawdzaj, czy strona ma certyfikat szyfrowania

Wystarczy, że zerkniesz na pasek adresu w przeglądarce. Adres powinien zaczynać się od znaków „HTTPS” (nie: „HTTP”), a obok powinna widnieć ikona zamkniętej kłódki. Oznacza to, że witryna posiada szyfrowanie TLS lub starsze SSL. Uwaga: certyfikat szyfrowania nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ przestępca także może założyć własną stronę internetową i kupić certyfikat. Znacznie częściej złośliwe strony nie są jednak szyfrowane.

2. Łącz się z siecią przez VPN

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to usługa pośrednicząca w połączeniu internetowym. Gdy jej używamy, nasz ruch sieciowy najpierw trafia do serwera usługodawcy VPN, a dopiero potem do serwera docelowego – na przykład sklepu. Po drodze jest dodatkowo szyfrowany, dzięki czemu staje się zabezpieczony przed wścibskim wzrokiem osób trzecich.

Kiedy warto korzystać z sieci VPN? Przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy pewności, że nasze dane nie wyciekną gdzieś „po drodze” do serwera. Może się tak stać na przykład, gdy korzystamy z niekoniecznie bezpiecznych publicznych sieci Wi-Fi.

VPN przydaje się również w podróży. Jeśli przebywamy za granicą, niektóre polskie treści mogą być dla nas niedostępne ze względu na ograniczenia geograficzne. Zadajemy sobie wtedy pytanie: „jak mogę sprawić, żeby moje IP nie było postrzegane jako zagraniczne?”. VPN jest w stanie zamaskować nasz prawdziwy adres IP i zamienić go na IP innego kraju (np. Polski), w ten sposób przywracając dostęp do naszych ulubionych treści.

3. Uważaj - rozmiar rozmiarowi nierówny

Kupowanie ubrań online ma dość istotną wadę – nie możemy ich po prostu przymierzyć i odwiesić na wieszak. Tabele rozmiarów są natomiast drastycznie różne w zależności od producenta. Każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy ten sam rozmiar w jednym sklepie pasował jak ulał, a w innym – był stanowczo za mały bądź za duży. No właśnie – a jak uporać się z tym problemem, kiedy nie można przymierzyć ubrania?

Każdy szanujący się sklep udostępnia tabele rozmiarów swoich ciuchów. Powinny one zawierać poszczególne rozmiary producenta oraz odpowiadające im wymiary ciała. Przed zakupem powinniśmy więc chwycić za miarę krawiecką i sprawdzić, który rozmiar powinniśmy kupić. Jeśli się wahamy – możemy zamówić produkt w dwóch rozmiarach i zwrócić ten, który gorzej pasuje.

4. Zwracaj uwagę na dane firmy

Sklep internetowy to firma jak każda inna. Witryna powinna zawierać informacje umożliwiające identyfikację biznesu, takie jak numer NIP, adres kontaktowy czy nazwisko właściciela. Znajdziemy je najczęściej w zakładce „Kontakt”, w regulaminie albo w stopce strony.

Dlaczego o tym wspominamy? Otóż niektórzy przestępcy tworzą własne strony internetowe, za których pomocą naciągają ofiary na dane osobowe i pieniądze. Witryny te oferują produkty, które nie istnieją, często po okazyjnych cenach. Gdy uda im się złowić kilka ofiar – po prostu zapadają się pod ziemię i znikają z ich pieniędzmi.

Odwiedzając nowy sklep internetowy, powinniśmy więc rzucić okiem na dane firmy. Możemy łatwo sprawdzić ich autentyczność choćby w internetowej wyszukiwarce firm.

5. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do zdjęć

Zdjęcia produktów dostępnych online są niesamowicie istotne, bo właściwie tylko na ich podstawie możemy dokonać wyboru. Pamiętajmy jednak, że ubrania są prezentowane przez profesjonalnych modeli i modelki. Są to osoby specjalizujące się w sprawianiu, że materiał na ich ciele wygląda dobrze, a do tego sesjom produktowym zawsze towarzyszą doświadczeni fotografowie, graficy i specjaliści zajmujący się prezencją. Normą jest niewidoczne podpinanie ubrań klamrami albo podsycanie kolorów w postprodukcji.

Oglądajmy więc zdjęcia, ale nie ufajmy im zanadto i przygotujmy się na to, że ubranie w rzeczywistości może leżeć na nas inaczej niż na modelu. Nie oczekujmy cudów, ale pamiętajmy, że mamy prawo do zwrócenia nieudanego zakupu, o ile pozostanie nieużywany.

6. Kupuj używane ubrania z głową

Dawanie ubraniom drugiego życia staje się coraz popularniejsze - na całe szczęście! Zamiast kupować nowe ciuchy, które być może zostały uszyte bez poszanowania środowiska i przez ludzi pracujących w tragicznych warunkach, możemy tanio odkupić bardzo dobrej jakości używane ubranie, które inaczej zostałoby po prostu wyrzucone. Wszyscy na tym zyskują.

Trzeba jednak pamiętać, by podczas szukania ubrań z drugiej ręki kierować się rozsądkiem. Używajmy bezpiecznych, renomowanych platform sprzedażowych gwarantujących ochronę kupującego, by nie zostać oszukanym, albo umawiajmy się na odbiór osobisty przedmiotu. Dzięki temu możemy bezpiecznie nabyć bardzo dobrej jakości ubrania w bardzo okazyjnych cenach.

Uwaga: przed zakupem używanego ubrania poprośmy sprzedającego o dokładne wymiary w centymetrach. Następnie weźmy własne ubranie w podobnym typie i również je zmierzmy, a potem porównajmy wartości. Dzięki temu możemy łatwo przewidzieć, czy produkt będzie na nas dobrze leżał.

Nietrafiony zakup to nie koniec świata

W świetle polskiego prawa każdy zakup dokonany przez internet może zostać zwrócony w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze. Nie musimy się obawiać nieudanych zakupów – w większości przypadków stracimy przez nie tylko czas.

Zwracany towar musi być nieużywany, ale może być wstępnie rozpakowany – nie odrywajmy więc metki, zanim nie będziemy pewni, że chcemy zachować produkt! Zasada nie dotyczy zakupów używanych przedmiotów z drugiej ręki, więc zanim złożymy duże zamówienie, dobrze to przemyślmy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u