W artykule szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego nie jest to prawda. Nie tylko reguły gramatyczne, takie jak present perfect budowa, ale i umiejętność porozumiewania się, można opanować w kilka miesięcy. A jeśli już zdobędziesz “bazę”, dalsza nauka będzie szybka i skuteczna.
Postaw sobie jasne cele
Zawsze pamiętaj, dlaczego i po co uczysz się języka. Jeśli to podróż za granicę związana z pracą, powinieneś skoncentrować się na zwrotach używanych w twojej profesji. Jeśli podróżujesz jako turysta, słownictwo związane z podróżami i turystyką przyda się znacznie bardziej. Oto jak mogą wyglądać twoje cele:
- Poprawa zdolności komunikacyjnych dla lepszego porozumiewania się w pracy i w życiu prywatnym;
- Zdobycie kwalifikacji językowych poprzez zdanie międzynarodowych egzaminów, takich jak IELTS czy TOEFL;
- Zwiększenie możliwości podróżowania i swobodne porozumiewanie się w krajach anglojęzycznych;
- Rozwój osobisty przez lepsze zrozumienie anglojęzycznych filmów, książek i mediów;
- Budowanie międzynarodowej sieci kontaktów zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.
Stwórz plan
Kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu w nauce angielskiego, jest stworzenie planu realizacji celów. Długość nauki będzie zależeć od wysiłków, motywacji i, oczywiście, od czasu, który możesz poświęcić na naukę. Nie rzucaj się na głęboką wodę, pracuj po trochu, nawet 20-30 minut, ale regularnie.
Staraj się równolegle opanować i poprawiać cztery główne umiejętności:
- Czytanie;
- Pisanie;
- Mówienie;
- Rozumienie języka na słuch.
Większość uczniów stara się udoskonalać przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne. Ale bardzo ważne jest harmonijne i zrównoważone doskonalenie czterech głównych umiejętności - pisania, mówienia, czytania i słuchu. Tylko w taki sposób można całościowo poznać język i posiąść podstawowe umiejętności posługiwania się nim.
Jak szybko nauczyć się angielskiego
Teraz, skoro już wiesz od czego powinieneś zacząć, przedstawiamy kilka najbardziej przydatnych porad, jak szybko nauczyć się angielskiego.
Używaj programów i aplikacji do nauki języka
Przez wiele lat, w opanowaniu języka angielskiego pomagały uczniom narzędzia programowe do nauki języków obcych. Z czasem dostępne stały się także inne, nowoczesne narzędzia, skierowane na poprawę lub utrzymanie umiejętności władania językiem angielskim. Dziś, z tego bogatego zestawu narzędzi i środków można wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.
Czytaj każdy fragment tekstu
Gazety, blogi, pudełka z płatkami, instrukcje, strony internetowe, e-maile, twój feed w mediach społecznościowych - czytaj cokolwiek. Po co to robić? Wszystkie te teksty będą zawierać mnóstwo interesujących nowych słów, a także tych, które już znasz. Znane słówka dadzą ci nowe przykłady i kontekst, w którym są używane, a to z kolei pomoże szybciej opanować język. W nauce słówek pomocne będą także narzędzia od LiveXP, w tym funkcja Word Trainer, umożliwiająca szybkie opanowanie leksyki.
Trenuj wymowę
Rozmawiaj sam ze sobą. Na jaki temat? Nie ważne! Ćwiczenia organizuj w warunkach maksymalnie komfortowych, czyli w domu i poproś, żeby rodzina ci nie przeszkadzała. Jeśli mówienie na razie ci nie wychodzi bo na przykład brakuje słówek - spróbuj czytać cokolwiek na głos tak długo, aż wymowa stanie się przyjemna dla uszu. Jednocześnie będziesz przyswajał nowe słówka.
Nagrywaj swój własny głos
Dla niektórych osób to zajęcie niezbyt przyjemne, jednak bardzo pożyteczne. Pomoże nie tylko zidentyfikować słabe punkty w wymowie, ale - odsłuchane kilka dni później nagranie - ujawni także ewentualne problemy w kwestii słuchu.
Praktykuj pisanie
Swobodne pisanie może być bardzo pomocne. Dzięki niemu zrozumiesz, że można czerpać przyjemność z samego pisania, co z kolei pomoże ci lepiej spędzać czas, ucząc się angielskiego.
Pisz e-maile po angielsku
Za pośrednictwem maili pozostawaj w kontakcie ze swoimi nauczycielami i innymi uczniami z twojej grupy. To bardzo pomoże ci w przyszłości, szczególnie w środowisku formalnym/pracowym.
Próbuj tłumaczyć krajowe wiadomości na angielski
Jest to jeszcze jedno ćwiczenie, które możesz wykonywać codziennie. Pamiętaj, że najlepsze ćwiczenia to te, które wykonujesz regularnie.
Śledź podcasty na kanałach Youtube (po angielsku)
Lubisz humor? Kulinaria? Kosmos? Chcesz nauczyć się śpiewać? A może jesteś zagorzałym miłośnikiem zwierząt? Na YouTube znajdziesz kanał lub podcast na każdy możliwy temat. Subskrybuj kilka z nich i słuchaj lub oglądaj w drodze do pracy czy szkoły.
Początkowo akcent rodzimych użytkowników języka może wydawać się dość trudny do zrozumienia, ale z czasem będziesz w stanie w pełni zrozumieć mowę na słuch. Otrzymasz też bonus - mimowolną naukę nowych słów, nie poświęcając temu specjalnego czasu.
Oczywiście nie ma lepszego sposobu na naukę angielskiego, niż odwiedzenie na dłużej lub zamieszkanie w anglojęzycznym kraju. Jednak wymienione porady mogą znacznie pomóc w nauce angielskiego, a dodatkowo, jeśli nawet przygotowujesz się na naukę za granicą, pomogą w takich przygotowaniach.