Własny dom nad Zalewem Szczecińskim - 3 wspaniałe możliwości dla Ciebie!

22 październik 2024
Autor:  Artykuł zewnętrzny
Własny dom nad Zalewem Szczecińskim - 3 wspaniałe możliwości dla Ciebie!

Dom nad Zalewem Szczecińskim – dlaczego warto poszukać takiej nieruchomości?

Szukasz miejsca na wypoczynkowe wyjazdy, okazji do opłacalnej inwestycji, a może planujesz wyprowadzkę z lubuskiego? Zakup domu nad Zalewem Szczecińskim sprawdzi się w każdym z tych przypadków. Zobacz, pod jakimi względami porównywać nieruchomości w województwie zachodniopomorskim!

  • Własny dom nad Zalewem Szczecińskim może Ci posłużyć do stałego zamieszkania, wyjazdów wypoczynkowych albo wynajmowania turystom.
  • Każdą dostępną ofertę dokładnie przeanalizuj pod kątem stanu prawnego i technicznego budynku i działki.
  • Zwróć uwagę nie tylko na cenę i lokalizację, ale też koszty utrzymania domu – zwłaszcza kwestie energooszczędności budynku i sposobu ogrzewania.

Każda nieruchomość to odrębna historia. Zanim kupisz dom nad Zalewem Szczecińskim (lub w jakiejkolwiek innej lokalizacji) koniecznie sprawdź status prawny budynku i całej działki. Zapoznaj się z zapisami w księgach wieczystych, rejestrach gruntów i planem zagospodarowania przestrzennego okolicy. Sprawdź również pozwolenie na budowę i decyzję o jej zakończeniu w wydziale architektury – upewnisz się, że w przyszłości nie czeka Cię żadna przykra niespodzianka ze strony nadzoru budowlanego. Kolejna kwestia to oględziny domu oraz ocena jego stanu technicznego. Zwróć szczególną uwagę na ściany, podłogi, instalacje oraz rachunki za ostatni rok.

Koszty utrzymania domu – nowoczesny lub zmodernizowany budynek mieszkalny nie będzie drogi!

Podstawowa kwestia to źródło ogrzewania oraz poziom izolacji termicznej – specjaliści szacują, że dobrze zabezpieczone pod względem cieplnym budynki zużywają ok. 30–40% mniej energii na ogrzewanie. Jeśli chodzi o źródło ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest maksymalna możliwa samowystarczalność. Taką mogą zapewnić OZE – przykładowy, kompletny zestaw może składać się z następujących elementów:

  • prąd z paneli fotowoltaicznych;
  • magazyny energii elektrycznej;
  • piec elektryczny i/lub pompa ciepła (wiele modeli może działać jako klimatyzator w letnie, gorące miesiące);
  • rekuperator do odzyskiwania energii termicznej.

W odpowiedniej konfiguracji za prąd i ciepło nie dopłacasz nic. Nie ma fotowoltaiki? Roczny koszt ogrzewania domu z pompą ciepła i tak będzie kilkukrotnie niższy w porównaniu z innymi metodami. Poniżej przykładowe szacunki dla budynków o powierzchni ok. 100 m² i średnim poziomie izolacji termicznej, za 2024 rok:

  • olej opałowy – 11 000 zł;
  • gaz – 5000 zł;
  • pellet –  6700 zł;
  • ekogroszek – 7500 zł;
  • węgiel – 6000 zł;
  • pompa ciepła – 2500 zł.

Zachodniopomorskie nieruchomości mogą być miejscem na codzienne życie, relaks lub inwestycją

Okolice Zalewu Szczecińskiego są niezwykle malownicze. Tylko po polskiej stronie utworzono 2 rezerwaty przyrody, 3 obszary Natura 2000, a perłą w przyrodniczej koronie jest Woliński Park Narodowy – idealne miejsce, by się regenerować i ładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami. Własny dom w tym regionie sprawdzi się także jako domek letniskowy, wykorzystywany okazyjnie – w weekendy, na wczasy czy święta. Nieruchomość może też dla Ciebie pracować.

Mniejsze miejscowości wokół przybrzeżnej laguny Bałtyku mają ogromny potencjał turystyczny – to coraz popularniejsza destynacja, a właściciele udostępniający swoje domy turystom mogą liczyć na regularne wpływy. Zainteresowanie odpoczynkiem z dala od miejskiego zgiełku nie gaśnie całkowicie z końcem sezonu wakacyjnego. A Zalew Szczeciński gwarantuje piękne widoki i kojący kontakt z naturą przez okrągły rok. W regionie nie brakuje też innych atrakcji turystycznych – od zabytków i muzeów, przez szlaki rowerowe, szkoły żeglarskie czy ośrodki jazdy konnej, aż po imprezy kulturalne. Jest czym kusić potencjalnych gości!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top