Oszczędność, wygoda i nowoczesność. Pompy ciepła są coraz częściej montowane w polskich domach. Sprawdzą się nie tylko w nowopowstałych budynkach, ale także tych, które są remontowane. A jak dokładnie działają? Podpowiadamy.
Do czego wykorzystuje się pompy ciepła?
Pompy ciepła stały się absolutną rewolucją na polskim rynku budowniczym. Ich montaż nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja na lata, która się zwróci. W praktyce urządzenie pobiera ciepło z gruntu albo powietrza, a następnie przenosi je do instalacji grzewczej w domu, a więc do grzejników czy podłogowych systemów ogrzewania.
Pompy ciepła najczęściej są wykorzystywane w domach jednorodzinnych, niezależnie od ich wielkości. Szczególnie chętnie wybierają je osoby, które myślą o inteligentnym budynku, a także chcą też zamontować panele fotowoltaiczne. Duży wybór pomp ciepła, a także niezbędnych do ich montażu akcesoriów znajdziesz w sklepie internetowym Solvent: solvent.sklep.pl
Jak działa pompa ciepła?
Jak działają pompy ciepła? Można łatwo wyjaśnić. Urządzenie pobiera energię z otoczenia, a więc z powietrza, gruntu albo wody. Następnie w sprzęcie odparowuje czynnik roboczy, który jest inaczej nazywany parownikiem. Później trafia on do sprężarki, która jest zasilana energią elektryczną. To właśnie wtedy podnosi się temperatura parownika, a ciepło jest oddawane do instalacji centralnego ogrzewania.
Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?
Urządzenie musi być właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb, ponieważ tylko wtedy będzie wydajne. Na początku warto sprawdzić potrzeby energetyczne konkretnego budynku. Wśród najpopularniejszych wariantów technologicznych pomp ciepła można wyróżnić:
- monoblok i split – pierwszy składa się jednego modułu, zawierającego pełny obieg chłodniczy i montuje się go poza budynkiem. Z kolei split składa się z dwóch modułów, gdzie jeden jest montowany na zewnątrz, a drugi w środku budynku,
- powietrzna pompa ciepła – w tym przypadku mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkim kosztem inwestycji, montaż nie jest skomplikowany, a na rynku znajduje się sporo tego typu urządzeń,
- gruntowa pompa ciepła – działa podobnie do powietrznej, jednak w tym przypadku urządzenie pobiera energię z ciepła gruntu. W tym przypadku koszty instalacji są jednak większe, ale użytkownik nie musi obawiać się gwałtownych zmian temperatur.