Jak organizować domową bibliotekę? Praktyczne porady dla miłośników książek

Jeżeli kochasz książki i zamiast cyfrowych wolisz te papierowe, na pewno w którymś momencie stajesz przed dylematem, jak zorganizować swoją domową bibliotekę, by nie utonąć w losowo składowanych książkach. Podpowiadamy, jak to ogarnąć, by książki były ułożone i funkcjonalnie, i estetycznie!

Jak zacząć organizować książki krok po kroku

Pierwszym krokiem ku dobrej organizacji powinna być selekcja książek. Podziel wszystkie swoje tomy na te, które chcesz zachować i na takie, które już masz przeczytane i wiesz, że nie będą Ci potrzebne ani nie mają dla Ciebie wartości kolekcjonerskiej.

Książki możesz oddać do lokalnej biblioteki, antykwariatu albo wystawić w sieci – również na wymiankę za nowe publikacje, których jeszcze nie znasz.

Kolejnym krokiem jest wybór przestrzeni, w której zorganizujesz bibliotekę. Może to być regał, szafka, pudło czy skrzynia – wykorzystaj to, co już masz w domu, albo zaplanuj, gdzie postawić nowy, dedykowany mebel, który dopiero planujesz kupić.

Następnie czeka Cię organizacja książek według tematyki bądź alfabetycznie – jak wolisz. Niektóre sagi, jak książki o Harrym Potterze czy saga Zmierzch lub inne fantastyczne publikacje wydawane są w formie pakietów pasujących do siebie grzbietami książek. Warto więc poszeregować je tak, by wyeksponować urok całej sagi jako jednego, spójnego elementu.

Najłatwiej jest podzielić książki tematycznie, a w obrębie tematyki – alfabetycznie po tytułach czy nazwiskach autora. Dzięki temu wiesz, gdzie sięgnąć po romanse, a gdzie po science-fiction.

Personalizacja i pielęgnacja domowej biblioteczki

Pora na personalizowanie biblioteczki. Wybierz motyw, który jest Ci wyjątkowo bliski, na przykład jeżeli jesteś fanem Harry’ego Pottera, możesz stworzyć magiczną półkę ozdobioną pasującymi do klimatu drobiazgami.

Fani fantastyki mogą także uświetnić swoją bibliotekę figurkami potworów i różnych bohaterów, wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Pamiętaj, że książki muszą być zabezpieczone przed wilgocią, światłem i kurzem. Półka czy regał musi być więc stać w relatywnie mało nasłonecznionym miejscu i w takim, gdzie nie grozi jej zmoknięcie ani zalanie.

Jeżeli w swojej kolekcji masz egzemplarze rzadkie, starodawne, drogocenne białe kruki – zadbaj o ich dodatkową ochronę, na przykład poprzez umieszczenie ich w gablotkach albo specjalnych koszulkach czy choćby w foliowych woreczkach, dzięki którym nie ulegną uszkodzeniu.

Regularnie przecieraj książki i cały regał z kurzu i raz na jakiś czas sprawdzaj, czy do książek nie dostaje się niepożądana wilgoć.

Jeżeli chcesz, możesz skorzystać również ze zdobyczy nowoczesnych technologii i wykorzystać aplikację do katalogowania swoich zbiorów albo nadać każdej książce osobny kod QR, który zeskanujesz czytnikiem. Takie zabiegi polecane są szczególnie wtedy, gdy Twoja kolekcja składa się nie z dziesiątek, a setek albo tysięcy publikacji, wśród których łatwo się zagubić.

Trzymamy kciuki za kreatywny i satysfakcjonujący proces organizacji domowej biblioteczki!