Unia Europejska ma 25 lat

07 luty 2017
Autor: 
Pixabay

Dokładnie 25 lat temu, 7 lutego podpisany został trakt z Maasatricht powołujący do życia Unię Europejską, będącą wspólnotą, zakładającą integrację na wielu polach: politycznym, gospodarczym oraz społecznym. Od 2004 roku członkiem wspólnoty jest także Polska.

 – Europa jest bez granic, jest wielką drużyną, wspaniałym partnerstwem narodów. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Te 13 lat to nie tylko rewolucja społeczna, ale olbrzymi skok cywilizacyjny – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Traktat stanowił wyraz kompromisu zawartego pomiędzy postulatorami integracji na szczeblu międzynarodowym, ale i ponadnarodowym, co znajduje odzwierciedlenie w trzech filarach Unii. Pierwszym z nich jest Wspólnota Europejska, obejmująca wspólny rynek, unię walutową, wspólną politykę strukturalną i rolną oraz rozwój poszczególnych regionów. Drugim filarem była unia polityczna, czyli wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. Oznaczało to, że na arenie międzynarodowej Unia Europejska miała stanowi jedność. Trzecim filarem była współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych, czyli innymi słowy: unia policyjna oraz sądownicza. Filar ten obejmował wspólne rozwiązywanie konfliktów w tej kwestii, takich jak przestępczość, patologie społeczne, terroryzm czy imigracja.

Każde państwo, które stawało się członkiem UE było zobowiązane do przyjęcia wszystkich, trzech filarów. Podział na nie został zniesiony w 2009 roku, wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego. Traktat z Maastricht przyczynił się także do określenia organizacji strukturalnej Unii. Powołano do życia Radę Europejską oraz Parlament Europejski. Nazwę Rady Ministrów zmieniono na Radę Unii Europejskiej. Z kolei Komisja Wspólnot Europejskich stała się Komisją Europejską.

Zaszły również zmiany w obrębie wymiaru sprawiedliwości. Powołano Trybunał Sprawiedliwości oraz Trybunał Rewidentów Księgowych. Do tej pory organem doradczym był Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Na mocy Traktatu powołano dodatkowo Komitet Regionów. Jego rola również obejmowała konsultacje i doradztwo. Traktat wprowadził w życie również wiele innych postanowień. Umocnił spójność na poziomie społecznym i gospodarczym oraz utworzył europejski obszar bez wewnętrznych granic. Istotnymi postanowieniami było utworzenie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz ustanowienie obywatelstwa europejskiego, mającego dopełniać obywatelstwo krajowe. Kolejnym postanowieniem było wprowadzenie wspólnej waluty. Euro miało wejść do obiegu w styczniu 1999 roku. Nastąpiło to jednak 3 lata później. Ponadto, postawiono na wzmacnianie interesów obywateli krajów członkowskich oraz ochrony ich praw. Ważną kwestią było także stawianie na rozwój współpracy w zakresie spraw wewnętrznych oraz wymiaru sprawiedliwości. Realizowano również wspólną politykę zagraniczną oraz działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa krajom członkowskim.

lubuskie.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top