– Europa jest bez granic, jest wielką drużyną, wspaniałym partnerstwem narodów. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Te 13 lat to nie tylko rewolucja społeczna, ale olbrzymi skok cywilizacyjny – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Traktat stanowił wyraz kompromisu zawartego pomiędzy postulatorami integracji na szczeblu międzynarodowym, ale i ponadnarodowym, co znajduje odzwierciedlenie w trzech filarach Unii. Pierwszym z nich jest Wspólnota Europejska, obejmująca wspólny rynek, unię walutową, wspólną politykę strukturalną i rolną oraz rozwój poszczególnych regionów. Drugim filarem była unia polityczna, czyli wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. Oznaczało to, że na arenie międzynarodowej Unia Europejska miała stanowi jedność. Trzecim filarem była współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych, czyli innymi słowy: unia policyjna oraz sądownicza. Filar ten obejmował wspólne rozwiązywanie konfliktów w tej kwestii, takich jak przestępczość, patologie społeczne, terroryzm czy imigracja.
Każde państwo, które stawało się członkiem UE było zobowiązane do przyjęcia wszystkich, trzech filarów. Podział na nie został zniesiony w 2009 roku, wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego. Traktat z Maastricht przyczynił się także do określenia organizacji strukturalnej Unii. Powołano do życia Radę Europejską oraz Parlament Europejski. Nazwę Rady Ministrów zmieniono na Radę Unii Europejskiej. Z kolei Komisja Wspólnot Europejskich stała się Komisją Europejską.
Zaszły również zmiany w obrębie wymiaru sprawiedliwości. Powołano Trybunał Sprawiedliwości oraz Trybunał Rewidentów Księgowych. Do tej pory organem doradczym był Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Na mocy Traktatu powołano dodatkowo Komitet Regionów. Jego rola również obejmowała konsultacje i doradztwo. Traktat wprowadził w życie również wiele innych postanowień. Umocnił spójność na poziomie społecznym i gospodarczym oraz utworzył europejski obszar bez wewnętrznych granic. Istotnymi postanowieniami było utworzenie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz ustanowienie obywatelstwa europejskiego, mającego dopełniać obywatelstwo krajowe. Kolejnym postanowieniem było wprowadzenie wspólnej waluty. Euro miało wejść do obiegu w styczniu 1999 roku. Nastąpiło to jednak 3 lata później. Ponadto, postawiono na wzmacnianie interesów obywateli krajów członkowskich oraz ochrony ich praw. Ważną kwestią było także stawianie na rozwój współpracy w zakresie spraw wewnętrznych oraz wymiaru sprawiedliwości. Realizowano również wspólną politykę zagraniczną oraz działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa krajom członkowskim.
lubuskie.pl