Wirtualna symulacja medyczna - nowoczesna technologia w doskonaleniu strażaków (ZDJĘCIA)

16 luty 2021
Autor: 
Nowoczesna technologia w doskonaleniu strażaków Fot. KW PSP GW, SimArt Center

Lubuscy strażacy stawiają na innowacyjne metody dydaktyczne. We wszystkich jednostkach w województwie lubuskim ruszyło doskonalenie przy użyciu wirtualnej symulacji medycznej.

Dotychczas podczas doskonalenia zawodowego strażacy z lubuskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych korzystali tylko z fantomów i manekinów. Teraz ich szkolenia zostały wsparte przez nowoczesną technologię. To zupełnie nowatorska forma kształcenia.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim zakupiła wirtualną symulację stworzoną przede wszystkim na potrzeby szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Dodatkowo można ją rozszerzyć o elementy ratownictwa technicznego przy wypadkach drogowych oraz chemicznego.

Symulacja wraz z technologią Virtual Reality (VR) umożliwia odtworzenie realnego świata w trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej. Strażak zakłada na głowę dedykowane gogle i przy pomocy specjalnych kontrolerów, które są jednocześnie jego wirtualnymi dłońmi, wykonuje czynności przy poszkodowanych i nie tylko.

- Forma nowatorskiego doskonalenia jest wyjściem naprzeciw nowemu pokoleniu strażaków, które wychowane jest na technologii informatycznej, która jest im bardziej bliska, ciekawsza a tym samym lepiej motywująca do samokształcenia - informuje st. kpt. Dariusz Szymura, rzecznik lubuskich strażaków.

Doskonalenie zawodowe na terenie wszystkich komend i jednostek w województwie będą prowadzili koordynatorzy ratownictwa medycznego. To osoby, które przeszły już szkolenia instruktorskie.

Przeczytaj też: Oskar - policyjny owczarek odchodzi na "emeryturę". Przygarnął go jego przewodnik (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.