PiS podzielił pieniądze z Unii Europejskiej. "Nie zgadzamy się na taki podział środków"

25 czerwiec 2021
Autor: 
PiS podzielił pieniądze z Unii Europejskiej Fot. Lubuskie.pl

Rząd PiS podzielił pieniądze z Unii Europejskiej. Najmniej środków trafi do lubuskiego. Marszałek Elżbieta Anna Polak uważa, że podział był polityczny.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało podział środków unijnych w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027. Polska otrzyma łącznie 76 miliardów euro - 72,2 z polityki spójności oraz 3,8 z funduszu sprawiedliwej transformacji.

Zarząd Województwa Lubuskiego podkreśla, że pieniądze zostały podzielone według ministerialnego algorytmu, lecz innego niż zapowiadano. Do regionu ma trafić 861 mln euro.

- Samorząd lubuski, według algorytmu tak bronionego przez rząd PiS, miał otrzymać ponad 982 mln euro. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że otrzymamy o 120 mln euro mniej. Rząd zmienił algorytm, przyjmując parametry premiujące województwa bogate kosztem tych słabszych - tłumaczyła podczas konferencji marszałek Elżbieta Anna Polak.

"Rząd podzielił środki politycznie"

Jak podkreślała marszałek Polak, rząd podzielił pieniądze politycznie. - W naszym regionie dobitnie potwierdza to wojewoda lubuski, który uważa i nie kryje tego, że jest to porażka władz regionu. Pieniądze dzieli PiS, a pan Władysław Dajczak jest członkiem PiS-u. Co zrobił, żeby Lubuskie otrzymało większą alokację? My zrobiliśmy wszystko - mówiła.

O podziale wypowiedział się również Marcin Jabłoński. Zaznaczał, że tezę o zawaleniu negocjacji ze strony Urzędu Marszałkowskiego uważa za nikczemną, ponieważ podczas rozmów sam wskazywał, iż województwo powinno zostać potraktowane w szczególny sposób ze względu na specyfikę regionu otoczonego przez regiony większe i bogatsze oraz silną gospodarkę niemiecką.

Zdaniem lubuskich samorządowców sprawa podziału unijnych środków nie jest jeszcze przesądzona. - Liczymy, że minister Buda dotrzyma deklaracji i zechce się z nami raz jeszcze spotkać i zastanowić się, czy nie popełniono jakiegoś błędu - podsumował Jabłoński.

Przeczytaj też: Czas w las! Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Lubuskiem


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u