Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Zielonej Górze. Ile zapłacimy?

30 listopad 2021
Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Zielonej Górze Redakcja

Wzrosną opłaty za wywóz śmieci w Zielonej Górze. Decyzję podjęła dziś Rada Miasta. Jakie są nowe stawki? Ile zapłacą mieszkańcy?

Podwyżkę "opłaty śmieciowej" na terenie Zielonej Góry zapowiadano już od dawna. Dziś tematem zajęli się miejscy radni. Nowa uchwała została podjęta przy 17 głosach "za". "Przeciw" głosowało 5 radnych - Sławomir Kotylak, Dariusz Legutowski, Marcin Pabierowski i Janusz Rewers z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Tomasz Nesterowicz (Lewica).

Nowe stawki za odpady

Od 2022 roku w sołectwach Barcikowice, Jany, Jarogniewice, Jeìeniów, Kiełpin, Ługowo, Sucha, Zatonie miesięczna stawka za wywóz odpadów selektywnych wyniesie 23 złote za osobę, natomiast jeżeli właściciel nie segreguje odpadów, będzie musiał zapłacić 46 zł za osobę.

W mieście oraz pozostałych sołectwach cena wyniesie 29 zł za każdego mieszkańca (zbieranie odpadów w sposób selektywny) oraz 58 zł za osobę, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

"Nie da się utrzymać tych samych cen"

Jeszcze przed sesją Rady Miasta uchwałę skomentował na portalu społecznościowym Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

- Dziś zapadną decyzje o podwyżkach. Nie da się, utrzymać dalej tych samych cen. Niestety nie ma odwrotu. Dobrze o tym wiecie co się dzieje z cenami. Czy jest coś co w ostatnim roku nie podrożało?? Paliwo - zobaczcie sami po ile jest na stacjach, energia elektryczna, gaz... można by tak wymieniać i wymieniać - napisał Kubicki (pisownia oryginalna).

Włodarz miasta podkreślał, że za same worki do segregacji odpadów rok do roku miasto zapłaciło więcej o ponad 300 tysięcy złotych. Zaznaczył też, że na wysypisko wyrzucono o ponad 20 procent więcej śmieci.

Konieczne wydatki ZGK Zielona Góra

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że spółka Zakład Gospodarki Komunalnej będzie musiała m.in. zakupić nową linię sortowniczą za około 4,3 mln złotych. Obecna linia została uruchomiona w 2001 roku i po 20 latach eksploatacji nie jest już wystarczająco wydolna.

Ponadto prezes ZGK Krzysztof Sikora wskazał w trakcie prezentacji przed głosowaniem, iż dodatkowym argumentem wpływającym na zwiększenie kosztów jest konieczność sukcesywnej wymiany floty pojazdów. W planach jest już m.in. zakup specjalnego pojazdu z wysięgnikiem HDS, która w łatwy sposób pozwoli opróżniać pojemniki podziemne. Takie możemy znaleźć np. przy ulicy Grottgera w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Feniks V z Żar zawiesza kursy. Autobusy z Lubska i Żagania nie pojadą do Zielonej Góry


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u