Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Zielonej Górze. „Pogotowie ma problemy z obsadą”

Jak funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Zielonej Górze? Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z dyrektorem zielonogórskiego pogotowia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia udzielane w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Należy skorzystać z niej w sytuacjach, kiedy życie i zdrowie nie jest bezpośrednio zagrożone. Mówimy więc tu m.in. o nagłych lub przewlekłych dolegliwościach, potrzebie uzupełnienia zapasu leków czy uzyskania porady lekarskiej.

W Zielonej Górze pomoc można otrzymać w ambulatorium funkcjonującym przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Bolesława Chrobrego. Punkt pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego, całodobowo w soboty i niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Brakuje personelu do pracy

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o likwidacji nocnej opieki medycznej w WSPR Zielona Góra. Dlatego Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak spotkała się z dyrektorem stacji Marcinem Mańkowskim.

– Obie strony były zgodne, że wbrew doniesieniom, nie ma planów likwidacji. Niemniej jednak pogotowie boryka się z problemami z obsadą kadrową. Spowodowane jest to trudnościami z dostaniem się pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu, a tym samym dużą ich ilością w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – informuje Urząd Marszałkowski.

Marszałek zapowiedziała, że poruszy temat w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jednocześnie dyrektor pogotowia poinformował, że będzie podejmował starania o pozyskanie kadry medycznej dla zapewnienia ciągłości pracy jednostki.

Przeczytaj też: Śmiertelny wypadek na DK29 pod Słubicami. Czołówka ciężarówki z osobówką (ZDJĘCIA)