Nowy samochód dla strażaków z Krosna Odrzańskiego. Ma specjalne urządzenie COBRA (ZDJĘCIA)

09 grudzień 2021
Autor: 
Nowy samochód dla strażaków z Krosna Odrzańskiego Fot. Redakcja, KW PSP Gorzów

Strażacy z Krosna Odrzańskiego otrzymali nowy samochód gaśniczy. Wóz kosztował ponad 1,2 miliona złotych. Jest wyposażony m.in. w specjalny system Coldcut Cobra.

Do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie Odrzańskim przekazano nowy samochód gaśniczy. To średni pojazd marki Iveco Eurocargo 150-320 z napędem 4x4. Wóz został zabudowany w firmie MotoTruck w Kielcach.

Nowy wóz uzbrojony jest w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów. Pojazd standardowo został usprzętowiony m.in. w armaturę wodno-pianową i aparaty powietrzne. Ponadto na samochodzie znajduje się zestaw narzędzi hydraulicznych i ratownictwa medycznego oraz ubrania żaroodporne.

Specjalny system Coldcut Cobra

Prawdziwą perełką w sprzęcie jest jednak urządzenie gaśniczo-tnące Coldcut Cobra. Na pojeździe krośnieńskich strażaków zamontowano najnowszy model posiadający szereg unowocześnień względem dotychczas dostarczanych egzemplarzy.

- System łączy cięcie strumieniem wody ze ścierniwem oraz podawanie mgły wodnej pod ciśnieniem 300 bar. Urządzenie pozwala na szybkie przebicie materiałów budowlanych, umożliwiając gaszenie pomieszczenia objętego pożarem - wyjaśnia Arkadiusz Błach z firmy Armatec, która jest oficjalnym dystrybutorem Coldcut Cobra w Polsce.

Sprzęt posiada także wiele innych zalet, m.in. strażacy nie muszą wchodzić do płonącego budynku i przebywać w rakotwórczym dymie. Działanie Coldcut Cobra szerzej opisywaliśmy już w artykule: "Strażacka COBRA w akcji. Przebije mur i stal, a potem gasi pożar (ZDJĘCIA)"

Koszt? Ponad 1,2 miliona

Samochód zastąpi obecnie eksploatowany 18-letni pojazd na podwoziu Stara. - Nowy pojazd usprawni system ratowniczy w powiecie krośnieńskim, w województwie lubuskim a w razie potrzeby na obszarze kraju - informuje mł. bryg. Dariusz Szymura, rzecznik lubuskich strażaków.

Wartość pojazdu to blisko 1 264 440 złotych. Jego zakup został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym - etap I".

Przeczytaj też: Strażacy wysłani do pożaru pociągu. Okazało się, że to specjalna lokomotywa do szlifowania szyn


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u