LPR Zielona Góra od 11 lat korzysta z nowoczesnego śmigłowca. Wcześniej latał Mi-2 (ZDJĘCIA)

20 grudzień 2021
Autor: 
LPR Zielona Góra od 11 lat korzysta z nowoczesnego śmigłowca Fot. Redakcja, LPR

Dokładnie 11 lat temu w bazie LPR Zielona Góra wdrożono nowy śmigłowiec Eurocopter EC 135. Dla załogi to było jak przesiadka z malucha do Mercedesa.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zielonej Górze przez wiele lat korzystało ze śmigłowca Mi-2. Była to radziecka, wielozadaniowa konstrukcja produkowana w latach 70. Maszyna nie była zbyt szybka, spalała dużo paliwa, a wszystkie przyrządy były analogowe.

Śmigłowiec Mi-2 operował w LPR z reguły w zasięgu 60 kilometrów od lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Ponadto nie mógł wykonywać lotów po zmroku.

Nowoczesny Eurocopter EC 135 dla LPR Zielona Góra

Wszystko zmieniło się 11 lat temu. Dokładnie 20 grudnia 2010 roku w bazie LPR w Zielonej Górze wdrożono śmigłowiec Eurocopter EC 135. To było ogromne przedsięwzięcie. Łącznie w ramach projektu LPR pozyskał wówczas 23 takie maszyny. Jedna wraz z wyposażeniem kosztowała około 22 miliony złotych.

Dla załogi było to jak przesiadka z malucha do Mercedesa. Zwiększył się przede wszystkim komfort pracy. Śmigłowiec został wyposażony między innymi w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, autopilota oraz radar pogodowy. Ponadto kabina została odpowiednio przystosowana do udzielania medycznych czynności ratunkowych, a wraz ze statkiem powietrznym dostarczono nowy defibrylator czy respirator.

Nowy sprzęt oznaczał również więcej możliwości. Eurocopter EC 135 w porównaniu do Mi-2 ze względu na małe rozmiary i mniejszą średnicę łopat, potrzebuje mniej miejsca na lądowanie w terenie przygodnym. Ponadto jego średnia prędkość przelotowa to około 230 km/h.

Eurocopter EC 135 z powodzeniem zastąpił swojego poprzednika. Wymiana floty spowodowała m.in. zwiększenie liczby operacji, a tym samym transportowanych pacjentów.

LPR Zielona Góra

Ekipa LPR z Zielonej Góry w 2020 roku wykonała 394 misje. Było to 367 ratunkowych operacji HEMS, w tym 164 lotów do wypadków i 203 do nagłych zachorowań. Dodatkowo ratownicy wykonali 27 transportów międzyszpitalnych. W ciągu jednego dnia załoga startowała do misji maksymalnie 4 razy.

Zielonogórska baza pracuje codziennie od godziny 7:00 do godziny 20:00. Z czasem z pewnością będzie funkcjonować jednak przez 24 godziny. Póki co najbliższa taka baza znajduje się we Wrocławiu.

Przeczytaj też: Pijany kierowca uderzył w barierki na DK27 w Świdnicy. Ma blisko 2,7 promila alkoholu (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u