Jak ratować tonącego? Zielonogórscy strażacy przeprowadzili ciekawe pokazy!

26 styczeń 2022
Jak ratować tonącego? Zielonogórscy strażacy przeprowadzili ciekawe pokazy! Redakcja

Jak możemy pomóc topiącej się osobie? Co robić a czego nie robić podczas ratowania tonących? Zielonogórscy strażacy przeprowadzili ciekawe pokazy dla mieszkańców miasta!

W środę, 26 stycznia o godzinie 16:30 na terenie sztucznego zbiornika wodnego Wagmostaw w Zielonej Górze odbyły się pokazy z ratownictwa wodnego. - Chcieliśmy pokazać osobom dorosłym jak wygląda tego typu działanie, co należy zrobić, jak się zachować. Mam nadzieję, że każdy wyniesie z tego, chociaż odrobinę przydatnych informacji. - mówi st. kpt. Arkadiusz Kaniak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze.

Strażacy regularnie prowadzą spotkania dla dzieci w szkołach, jak również w specjalnej sali edukacyjnej "OGNIK" znajdującej się przy ulicy Kożuchowskiej w Zielonej Górze. Teraz funkcjonariusze postanowili skupić się też na edukacji dorosłych, ponieważ nie wszyscy wiedzą jak poprawnie zachować się nad wodą oraz jak udzielać pomocy tonącym. 

- Mieliśmy pokaz co zrobić w przypadku, kiedy my jesteśmy ratownikiem. Przypominam, że w takich sytuacjach, dopóki nie przyjedzie profesjonalna grupa ratownicza, to my jesteśmy ratownikiem i jesteśmy zobowiązani do pomocy innej osobie. - dodaje st. kpt. Arkadiusz Kaniak. 

Jak wyglądały pokazy?

Wędkarz spędzał czas nad wodą racząc się wysokoprocentowym alkoholem, nagle wpada do wody i nie może o własnych siłach wydostać się na brzeg. Osoby postronne ruszają do pomocy i przy pomocy dostępnych przedmiotów: wędki, kija, szalika, paska próbują pomóc tonącemu wędkarzowi. Niestety nie udaje się, ponieważ poszkodowany znajduje się zbyt daleko od brzegu.

Świadkowie wzywają służby ratownicze. Jedna z osób dzwoni pod numer alarmowy 112 i zgłasza: co się stało, gdzie to się stało, ile jest osób poszkodowanych, a także odpowiada na dodatkowe pytania operatora numeru alarmowego. Już po kilku minutach od zgłoszenia na miejsce dociera Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego.

Jeden ze strażaków próbuje dorzucić do tonącego wędkarza rzutkę ratowniczą, w tym samym czasie kolejny ratownik w asekuracji wchodzi do wody i płynie do poszkodowanego. Już po chwili ratownik razem z wędkarzem znajdują się na brzegu skąd poszkodowany trafia do przygotowanego wcześniej punktu medycznego. 

Jak pomóc tonącej osobie?

- Możemy podać patyk, rzucić jakimś elementem, który uniesie się na wodzie i będzie przywiązany do kawałka sznurka lub paska. Starajmy się nawiązać przede wszystkim kontakt z osobą będącą w wodzie, starać się ją uspokoić i jeżeli utrzymuje się na powierzchni wody zapewnić, że za chwilę przybędą służby ratownicze, które udzielą niezbędnej pomocy. - mówi mł. bryg. Rafał Konieczny, Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśnicznej numer 2 w Zielonej Górze.

Jako osoba prowadząca działania ratownicze starajmy się zachować zimną krew, nie przeceniajmy naszych umiejętności, nie wskakujmy pochopnie do wody, ponieważ sami możemy znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. Postaraj się zorganizować sobie osoby do pomocy, wykorzystaj przygodny sprzęt znajdujący się w pobliżu, wezwij służby. 

Czytaj także - Zielonogórska policja w miesiąc wystawiła 88 mandatów powyżej tysiąca złotych!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u