Powiat Nowosolski ma koronera. Obecnie wezwie go tylko policja lub prokuratura

Stwierdzenie zgonu to często kłopotliwa sprawa. Jest przecież wiele sytuacji, gdy lekarz rodzinny odmawia przyjazdu. Powiat nowosolski ma więc koronera.

Zgon zawsze musi stwierdzić specjalista. O ile śmierć nastąpiła w szpitalu lub w trakcie medycznych czynności ratunkowych udzielanych przez specjalistyczny zespół pogotowia to sprawa jest z reguły prosta. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo…

Służby często wzywane są do otwarcia lokali osób, które np. mieszkają samotnie i nie dają żadnych znaków życia. Kiedy to się potwierdzi, policja próbuje znaleźć lekarza rodzinnego. Niestety ten szczególnie wieczorem i w nocy często nie chce przyjechać do pacjenta. Wtedy poszukiwania specjalisty trwają po kilka godzin.

Powiat Nowosolski ma już koronera

Starostwo Powiatowe w Nowej Soli podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Zawodowym Ratowników Medycznych Medyk na świadczenie usług koronerskich. Koroner, a właściwie lekarz, stwierdzi zgon i jego przyczyny, a także wystawi kartę zgonu, która jest podstawą do załatwienia formalności związanych z pochówkiem.

– Usługi te będą świadczone 7 dni w tygodniu – informuje Powiat Nowosolski.

Kto wezwie koronera?

Obecnie koroner będzie mógł przyjechać jedynie w szczególnych przypadkach. Wzywać będą go przede wszystkim funkcjonariusze policji, prokuratura lub ratownicy medyczni z podstawowych zespołów pogotowia.

Telefonu do koronera nie wykona niestety rodzina, bo w Polsce cały czas obowiązuje ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jest jednak nadzieja, bo opublikowano projekt jej nowelizacji, w którym zawarty został zapis o wprowadzeniu instytucji koronera.

Przeczytaj też: Pożar ciężarówki na autostradzie A2 w Lubuskiem. Pojazd doszczętnie spłonął