Gorzów Wielkopolski nie włączy syren alarmowych. "Kojarzą się z bólem i paniką"

09 kwiecień 2022
Autor: 
Gorzów Wielkopolski nie włączy syren alarmowych Fot. UM Gorzów

Rocznica katastrofy smoleńskiej. W całej Polsce mają zawyć syreny alarmowe. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki nie chce wykonać rozkazu wojewody lubuskiego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w niedzielę, 10 kwietnia, o godzinie 8:41 mają zostać uruchomione syreny. Oficjalnie będzie to "próba syren alarmowych", ale chodzi o upamiętnienie 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Nadane zostaną 2 sygnały:

  • Ogłoszenie alarmu - modulowany dźwięk syren w okresie 3 minut
  • Odwołanie alarmu - ciągły dźwięk syren trwający 3 minuty

Prezydent Gorzowa Jacek Wójciki nie chce syren

Uruchamianie syren alarmowych w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej wywołało już wiele kontrowersji. Do Polski przyjechało przecież do tej pory ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, dla których taki alarm może być traumatycznym przeżyciem.

Przedstawiciele samorządów z Polski wprost odmawiają wykonania decyzji. Od uruchomienia syren alarmowych odstępuje m.in. Gorzów Wielkopolski, o czym poinformował dziś w mediach społecznościowych prezydent miasta Jacek Wójcicki.

- W tym roku podjąłem decyzję o niewłączeniu syren alarmowych. Sytuacja w Ukrainie i fakt, że w naszym mieście znalazły schronienie tysiące osób z terenów objętych działaniami wojennymi, którym syreny kojarzą się z bólem i paniką, były powodem podjęcia takiej decyzji - napisał włodarz Gorzowa Wielkopolskiego.

Podobne decyzje podjęli już m.in. prezydenci Warszawy, Poznania, Szczecina, Łodzi oraz Bydgoszczy. Z syren chce zrezygnować także Sopot, Częstochowa, Lublin i Opole.

Rocznica katastrofy smoleńskiej - Alert RCB dla uchodźców

Jak poinformowało MSWiA, do uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie zostanie wysłany Alert RCB.

- Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - czytamy w komunikacie MSWiA.

Przeczytaj też: 3,5 miliona złotych na sport i turystykę dla lubuskich samorządów. Zobacz, co powstanie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u