Strażacy polewali domy w Lany Poniedziałek. To był prawdziwy śmigus-dyngus (ZDJĘCIA)

18 kwiecień 2022
Autor: 
Strażacy polewali domy w Lany Poniedziałek Redakcja

Lany Poniedziałek. Ochotnicy z gminy Świdnica pod Zieloną Górą podtrzymali tradycję. Strażacy polewali domy mieszkańców. To Śmigus dyngus w hucznym wydaniu.

Poniedziałek Wielkanocny to zgodnie z tradycją lany poniedziałek, czyli Śmigus dyngus. W ten dzień bez wyjątku polewamy się wodą. To ludowa tradycja, którą kultywuje się od lat.

Lany Poniedziałek - strażacy polewali domy

W gminie Świdnica koło Zielonej Góry każdy Lany Poniedziałek nie może odbyć się bez polewania wodą z wozu strażackiego. Strażacy z OSP Świdnica, OSP Koźla oraz OSP Letnica rokrocznie jeżdżą od domu do domu i polewają je na szczęście. Wszystko po to, aby chronić mieszkańców przed wszelkimi nieszczęściami i ustrzec domostwa od ognia.

Akcje strażaków stały się już lokalną tradycją. Chyba każdy mieszkaniec siedzący przy wielkanocnym stole wypatruje wówczas znajomego wozu gaśniczego. Gdy nadjedzie, wszyscy domownicy ruszają do okien lub podchodzą do ochotników, aby zrosili ich wodą. Z tego zwyczaju zdecydowanie najbardziej cieszą się dzieci, które wyczekują na jednostki OSP m.in. z pistoletami na wodę.

Jak wyglądał Lany Poniedziałek w wykonaniu strażaków? Zobaczcie poniżej!

Przeczytaj też: Budowa ronda na DK27 pod Zieloną Górą. Kiedy koniec prac? (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u