Związki zawodowe maszynistów w spółce Polregio domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 złotych z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 roku. Zarząd Polregio informuje jednak, że podwyżka w oczekiwanej wysokości opiewałaby rocznie na około 124 miliony złotych, co oznaczałoby stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio S.A. podjął decyzję o przeprowadzeniu w dniu 16 maja strajku generalnego we wszystkich Zakładach Spółki oprócz centrali strajku generalnego. Jeśli nic się nie zmieni, to od tego dnia pociągi przewoźnika nie wyjadą na tory.
Odwołane połączenia kolejowe w Lubuskiem
Choć do oficjalnego strajku zostało jeszcze kilkanaście dni, to utrudnienia na kolei już są odczuwalne. Tylko dziś, 22 kwietnia, w województwie lubuskim Polregio odwołało 15 połączeń kolejowych. Utrudnienia występują na trasach Leszno - Głogów, Forst - Żagań, Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek oraz Rzepin - Zielona Góra.
Jak informuje rzecznik lubuskiego zakładu Polregio Paweł Nijaki, powodem utrudnień jest brak kadry do obsługi zaplanowanych składów. Wielu pracowników drużyn pociągowych przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich.
Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę. Polregio informuje pasażerów planujących podróż, aby na bieżąco sprawdzali rozkłady jazdy oraz komunikaty w sprawie utrudnień.
Polregio wprowadza komunikację autobusową
Dziś Polregio poinformowało w oficjalnym komunikacie, że "występujące od kilku dni zakłócenia w ruchu pociągów Polregio mogą wydłużyć się na kolejny okres". Jednocześnie przewoźnik ruszył z uruchamianiem Zastępczej Komunikacji Autobusowej za odwołane połączenia.
W Lubuskiem komunikacja zastępcza działa już na odcinkach Forst - Żagań, Rzepin - Frankfurt, Zielona Góra - Żary, Ruszów - Żagań i Zbąszynek - Gorzów Wielkopolski.
Przeczytaj też: Budowa ronda na DK27 w Nowogrodzie Bobrzańskim. Jak idą prace? (ZDJĘCIA)