Zawody strażackie w Zielonej Górze. Tutaj liczyła się każda sekunda (ZDJĘCIA)

04 wrzesień 2022
Autor: 
Zawody strażackie w Zielonej Górze Redakcja

W Zielonej Górze odbyły się zawody strażackie dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu zielonogórskiego. Do rywalizacji stanęło 14 drużyn, w tym 3 kobiece.

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze rozegrano w sobotę, 3 września, w Zielonej Górze. Na stadion Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Wyspiańskiego zjechały niemalże wszystkie jednostki OSP. Łącznie w wydarzeniu udział wzięło 11 drużyn męskich oraz 3 kobiece.

Zawody strażackie - jakie konkurencje?

Strażacy na rozgrzewkę zaczęli od musztry. Dowódcy wszystkich ekip wydawali polecenia, natomiast pododdziały musiały je prawidłowo wykonywać. Tutaj sędziowie zwracali uwagę przede wszystkim na prawidłowość oraz dokładność.

Dalej zawody strażackie mocno ruszyły, ponieważ zaczęły się konkurencje punktowane do klasyfikacji generalnej. Drużyny z jednostek OSP rozpoczęły rywalizację od sztafety pożarniczej z przeszkodami 7x50 metrów. Zadaniem ochotników było wówczas jak najszybsze pokonanie toru przeszkód, przekazując sobie kolejno prądownicę. Podczas biegu zawodnicy musieli m.in. przebiec po równoważni, przeskoczyć drewnianą ścianę lub przeskoczyć rów.

Następnie była tzw. "bojówka", czyli ćwiczenie bojowe, które stanowi zdecydowanie najbardziej widowiskową konkurencję. To tutaj strażackie ekipy odpalały motopompy i rozwijały dwie linie gaśnicze. Na zakończenie zadaniem ochotników było strącenie czterech drewnianych pachołków lub obrócenie tarczy.

Zawody sportowo pożarnicze - kto wygrał?

Emocji w trakcie zawodów nie brakowało. W punktowanych konkurencjach przede wszystkim liczył się czas, ale również precyzja, do której trzeba umiejętności. Należy także zaznaczyć, że za każdy błąd sędziowie naliczali drużynom punkty karne.

I tak triumf oraz pierwsze miejsce w XI Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Zielonej Górze wywalczyła jednostka OSP Racula (grupa męska) oraz OSP Kargowa (grupa żeńska). Teraz przed ochotnikami sporo treningów, ponieważ już w 2023 obie drużyny zaprezentują się na zawodach wojewódzkich.

Jak wyglądała dalsza klasyfikacja na podium? Na drugim miejscu uplasowało się OSP Przylep (grupa męska i żeńska). Trzecia lokata przypadła z kolei dla OSP Stary Kisielin (grupa męska) oraz OSP Racula (grupa żeńska).

Nagrody i puchary dla zwycięzców, a także podziękowania za udział oraz sportową rywalizację wręczał Komendant Miejski PSP w Zielonej Górze bryg. Piotr Jankowiecki. Towarzyszył mu Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego dh. Adam Jaskulski oraz samorządowcy: wójt gminy Świdnica Izabela Mazurkiewicz-Kąkol, wójt gminy Trzebiechów Izabella Staszak oraz wójt gminy Kargowa Jerzy Fabiś.

Przeczytaj też: Groźny wypadek pod Zieloną Górą. Pijany kierowca uderzył w drzewo (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u