Co zrobić, aby kierowcy nie wjeżdżali pod prąd? Drogowcy zamontowali specjalne znaki (ZDJĘCIA)

07 wrzesień 2022
Autor: 
Drogowcy zamontowali znaki, by kierowcy nie wjeżdżali pod prąd Fot. GDDKiA Zielona Góra

Drogowcy z GDDKiA Zielona Góra zamontowali na wszystkich węzłach trasy S3 specjalne znaki "STOP - Zły kierunek". Wszystko po to, aby zapobiec jeździe pod prąd.

Na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3 niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, że kierowcy wjeżdżali na trasę pod prąd. Niestety część z tych zdarzeń kończyła się tragicznie, ponieważ dochodziło do śmiertelnych wypadków drogowych.

- Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych, jak i samych siebie - informuje GDDKiA Zielona Góra.

Znaki "STOP - Zły kierunek" na trasie S3

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała w jakikolwiek sposób zapobiec temu, że kierowcy wjeżdżali pod prąd na trasy. I tak drogowcy podpatrzyli rozwiązanie stosowane na przykład w Niemczech, Austrii czy Słowacji. Chodzi o duże, żółte tablice informacyjne z napisem "STOP - Zły kierunek" oraz symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu.

W województwie lubuskim pierwsze 3 tablice pilotażowo stanęły wiosną tego roku na trasie S3 przy łącznicach węzłów Skwierzyna Południe i Gorzów Południe. Teraz zgodnie z zapowiedzią drogowcy zamontowali kolejne 24 znaki. Ostrzegawcze tablice stanęły więc już na każdym węźle w regionie.

- Ustawione tablice informacyjne przestrzegają kierowców przed wjazdem na drogę szybkiego ruchu pod prąd. Nie są znakiem drogowym, mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu - czytamy w komunikacie GDDKiA Zielona Góra.

Jak się zachować, gdy wjedziemy pod prąd?

Drogowcy podkreślają, że gdy już jedziemy pod prąd, to jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru należy wjechać w prawidłową łącznicę lub skręcić w kierunku wyjazdu z Miejsca Obsługi Podróżnych. Jeśli jest już za późno, to powinniśmy od razu zatrzymać się w bezpiecznym miejscu.

- Najlepiej zatrzymać się na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub policji, które pomogą kierowcy wydostać się z "pułapki" Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! - wskazuje GDDKiA.

Przeczytaj też: Od 13 lat jeździł bez prawa jazdy. Wpadł na krajowej "92" koło Świebodzina


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u