Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

07 wrzesień 2022
Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim Redakcja

Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

Od dziś urzędniczki Samorządu Województwa Lubuskiego będą mogły posługiwać się nowymi, żeńskimi nazwami swoich stanowisk. Wprawdzie zgodnie z przepisami decyzje administracyjne i umowy nadal muszą mieć pieczątki z męskimi nazwami, ale w mailach, na tabliczkach na drzwiach, wizytówkach – mogą się pojawić dyrektorki, zastępczynie, kierowniczki, specjalistki i inspektorki. Swoją decyzją Zielona Góra dołączyła dziś do Urzędów w Gdańsku, Sopocie, Krakowie i w Warszawie.

- Nie możemy tkwić w starym, męskim nazewnictwie. Swoim urzędniczkom pozostawiam pełną dowolność. Wiem, że co najmniej jedna już stoczyła prawdziwy bój o żeńską nazwę stanowiska na swojej wizytówce Od dziś stanie się to normą! - mówi Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego - Sama na pieczątkach pozostanę „marszałkiem”. Ale nigdy nie obrażę się za „marszałkinię”!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kradzież na terenie szpitala. Jest nagranie z monitoringu

Na problem nazw zwrócił też uwagę Instytut Równości.

- Zauważmy, że zawody dawniej niższe społecznie rangą występują w rodzaju żeńskim, a my jakoś nie mamy z tym żadnego problemu. Problem pojawia się przy zawodach "prestiżowych". Nasze dzieci, a zwłaszcza córki widzą tak samo. Dorastają w świecie pełnym profesorów, naukowców, lekarzy, prawników, sędziów i polityków. Od małego dostaje sygnał, że pewne zawody są raczej nie dla niej, a jeśli będzie chciała być nią (nim) to będzie wymagało to większej pracy. Takich przykładów można mnożyć np. to, że „psycholożka” brzmi nieprofesjonalnie czy chirurżka. To tworzy wrażenie, że mężczyźni w naszym społeczeństwie kojarzą się z profesjonalizmem a kobiety nie. To niesprawiedliwe i krzywdzące. Język ewoluuje i ciągle pojawiają się nowe aspekty - mówi Kacper Kubiak z Instytutu Równości.

Czytaj także: Blisko 4 miliony na ścieżki rowerowe w Lubuskiem. Sprawdź, kto dostał pieniądze (LISTA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u