Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

07 wrzesień 2022
Autor: 
Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim Redakcja

Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

Od dziś urzędniczki Samorządu Województwa Lubuskiego będą mogły posługiwać się nowymi, żeńskimi nazwami swoich stanowisk. Wprawdzie zgodnie z przepisami decyzje administracyjne i umowy nadal muszą mieć pieczątki z męskimi nazwami, ale w mailach, na tabliczkach na drzwiach, wizytówkach – mogą się pojawić dyrektorki, zastępczynie, kierowniczki, specjalistki i inspektorki. Swoją decyzją Zielona Góra dołączyła dziś do Urzędów w Gdańsku, Sopocie, Krakowie i w Warszawie.

- Nie możemy tkwić w starym, męskim nazewnictwie. Swoim urzędniczkom pozostawiam pełną dowolność. Wiem, że co najmniej jedna już stoczyła prawdziwy bój o żeńską nazwę stanowiska na swojej wizytówce Od dziś stanie się to normą! - mówi Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego - Sama na pieczątkach pozostanę „marszałkiem”. Ale nigdy nie obrażę się za „marszałkinię”!

Na problem nazw zwrócił też uwagę Instytut Równości.

- Zauważmy, że zawody niskie rangą (sprzedawczyni, fryzjerka, pielęgniarka) występują w rodzaju żeńskim, a my jakoś nie mamy z tym żadnego problemu. Problem pojawia się przy zawodach „prestiżowych” - mówi Kacper Kubiak. - Nasze dzieci, a zwłaszcza córki widzą tak samo. Dorastają w świecie pełnym profesorów, naukowców, lekarzy, prawników, sędziów i polityków. Od małego dostaje sygnał, że pewne zawody są raczej nie dla niej, a jeśli będzie chciała być nią (nim) to będzie wymagało to większej pracy. Takich przykładów można mnożyć np. to, że „psycholożka” brzmi nieprofesjonalnie czy chirurżka. To tworzy wrażenie, że mężczyźni w naszym społeczeństwie kojarzą się z profesjonalizmem a kobiety nie. To niesprawiedliwe i krzywdzące. Język ewoluuje i ciągle pojawiają się nowe aspekty.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Czytaj także: Blisko 4 miliony na ścieżki rowerowe w Lubuskiem. Sprawdź, kto dostał pieniądze (LISTA)

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Unijne dofinansowanie na wsparcie seniorów

  Unijne dofinansowanie na wsparcie seniorów

  Dzięki wsparciu środków unijnych kolejne dofinansowanie w wysokości 2,1 mln zł trafiło do Ośrodka Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Wsparcie seniorów to jeden z priorytetów samorządu województwa.

 • Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka

  Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka

  28 sierpnia 2021 r. o godz. 16:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się debata "Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka". Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 • Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Dobre wiadomości do Gorzowa Wlkp. Samorząd województwa przekazał 1 mln zł na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

 • Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Samorząd województwa wspiera koła naukowe na lubuskich uczelniach. Marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę na przekazanie dotacji w wysokości 211 tys. zł Uniwersytetowi Zielonogórskiemu.

 • 120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.

 • Lubuszanka w finale Miss Polski 2021

  Lubuszanka w finale Miss Polski 2021

  Poznaliśmy finalistki konkursu Miss Polski 2021, wśród nich znalazła się reprezentantka Lubuskiego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u