Poziom wody w obu rzekach obniżył się, co pozwoliło na odwołanie wcześniej wprowadzonych działań powodziowych. Władze lokalne i służby ratownicze kontynuują monitorowanie sytuacji, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i infrastrukturze.
Nadszedł czas na przeprowadzenie dokładnych podsumowań szkód i działań powodziowych. Największe straty są w lasach, przez które przeszła powódź i gdzie woda stała przez kilka dni.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, w Lubuskiem w wyniku podtopień, dotkniętych zostało łącznie około 5200 ha terenów leśnych, z czego znaczna część to ekosystemy wyłączone z użytkowania. Zalania obejmują głównie tereny w sąsiedztwie rzeki Odra, m.in. w nadleśnictwach: Nowa Sól, Sława Śląska i Zielona Góra.
Aktualnie stwierdzono zalanie 75 ha upraw i młodników. Zniszczenia infrastruktury leśnej są minimalne, z wyjątkiem uszkodzeń ogrodzeń upraw i zalania dróg leśnych, w tym dojazdów pożarowych, które są intensywnie wykorzystywane przez służby ratownicze. W Nadleśnictwach Szprotawa i Wymiarki uszkodzeniu uległy odcinki dróg leśnych na długości 100 m.
Na terenie RDLP nie wprowadzono zakazu wstępu do lasów ani zamknięcia zalanych dróg leśnych. Sytuacja pozostaje pod kontrolą.