Rozlicz składkę zdrowotną. Sprawdź czy masz nadpłatę

09 maj 2024
Autor: 
Rozlicz składkę zdrowotną. Sprawdź czy masz nadpłatę

Każdy, kto prowadził pozarolniczą działalność w 2023 r. i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Termin minie 20 maja.

- Rozliczenie roczne pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie osiągniętych w nim przychodów lub dochodów - informuje Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. lubuskiego. - Należy je zrobić w dokumencie za kwiecień 2024 r.: ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzą działalność gospodarczą jednoosobowo lub w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacają składki za pracowników lub zleceniobiorców. Termin złożenia dokumentów upływa 20 maja. Ustalona roczna składka zdrowotna może być niższa lub wyższa od sumy składek opłaconych w poszczególnych miesiącach 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

Jeżeli płatnik opłacił składkę niższą niż ustalona to różnicę musi uregulować wraz ze składką za kwiecień 2024 roku, czyli do 20 maja. Jeżeli składka była wyższa niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot. Warunkiem jest brak zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek będzie dostępny w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE najpóźniej do 3 czerwca 2024 r. Następnie ZUS do 1 sierpnia przekaże środki na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca roku.

Na stronie internetowej ZUS dostępny jest kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomoże on w wyliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne osobom, które będą składać dokumenty w wersji papierowej.

W razie problemów płatnicy mogą otrzymać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Kontaktu Klientów ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u