Wzrośnie zasiłek pogrzebowy. O ile? Kwota będzie znacznie wyższa

05 luty 2024
Wzrośnie zasiłek pogrzebowy. O ile? Kwota będzie znacznie wyższa Adobe Stock

Zasiłek pogrzebowy nie zmieniał się od trzynastu lat. Przyszła zatem pora na zmiany, biorąc pod uwagę chociażby szalejącą inflację. Wielu osobom dotychczasowe 4 tys. zł nie starczały na wiele, a były zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Teraz zasiłek ma sporo wzrosnąć.

O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

Koalicja Obywatelska obiecywała jeszcze przed wyborami podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Wtedy mówiło się o kwocie 6450 zł, a zmiany miały być wprowadzone w lipcu 2024 roku. Z kolei Lewica zapowiadała podwyżkę do 8000 zł i także coroczną waloryzację tej kwoty. Wszystko z powodu szalejącej inflacji.

Przypomnijmy, że obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. W 2011 roku został on obniżony z 6400 zł, a przecież trzeba mieć świadomość, że koszty pogrzebu znacząco przewyższają zasiłek, co jest ogromnym problemem w szczególności dla seniorów, osób, które utrzymują się jedynie ze skromnej emerytury.

Teraz Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zapowiedział, że zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7000 zł. Projekt ustawy już skierowano do Centrum Legislacyjnego Rządu. Obecnie wysokość zasiłku pogrzebowego nie pokrywa kosztów pochówku

Zrealizowanie pochówku jest bardzo kosztowne i często zależne od regionu Polski, w którym mieszka konkretna rodzina. Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej mówił o tym, że wiele usług pogrzebowych, takich jak przechowywanie i transport zwłok, kremacja czy przygotowanie grobu oraz sama ceremonia pochówku mocno zdrożały o około 20%. Polska Izba Branży Pogrzebowej mówiła o tym, że konieczny jest wzrost zasiłku pogrzebowego do 8000 zł. Gajewski jednak mówił, że na ten moment to zbyt dużo.

Komu wypłacany jest zasiłek pogrzebowy?

Na zasiłek pogrzebowy mogą liczyć osoby, które pokrywają koszty pogrzebu. Najczęściej są to członkowie rodziny, ale może to być również pracodawca, powiat czy gmina, a nawet dom pomocy społecznej. Czasami zdarza się, że jest to zupełnie obca osoba. 4000 zł to kwota, jaką otrzymuje zainteresowana osoba, niezależnie od tego, jakie rzeczywiście koszty poniosła. Oczywiście trzeba mieć udokumentowane poniesione koszty pogrzebu.

Tekst przygotowany we współpracy z kucharskipogrzeby.pl

Czytaj także: Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u