Służby realizują procedury zarządzania kryzysowego w związku z bieżącą sytuacją w okolicach Zaporowskiej Elektrowni Atomowej. - Działania MSWiA są procedurami zarządzania kryzysowego i służą zabezpieczeniu mieszkańców naszego kraju w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia w elektrowni atomowej w Zaporowie - podkreślał podczas konferencji Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Tabletki z jodkiem potasu w Lubuskiem
W województwie lubuskim znajduje się obecnie 1,5 miliona sztuk tabletek z jodkiem potasu. Z punktu widzenia medycznego zapewniona jest dawka dla każdej osoby, która jodku potasu powinna użyć, jeśli pojawiłaby się taka konieczność. Dodatkowo wojewoda wystosował wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dostawę dodatkowych tabletek do naszego województwa.
Obecnie Urząd Wojewódzki prowadzi rozmowy z samorządami. Ustalane są dokładne punkty dystrybucji, do których trafią tabletki.
Sytuacja w Zaporowskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie
Stały nadzór nad sytuacją radiacyjną w Polsce prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki. Dodatkowo przeprowadzono szereg symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. - Doktor Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporowską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Dzisiaj wszystkie reaktory tamtejszej elektrowni pozostają wyłączone - mówił podczas konferencji Wojewoda.
Czytaj także - Gorzów: Udostępniał w internecie pornografię z udziałem dzieci!