Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim. Kiedy kierowcy pojadą przez nową przeprawę?

19 październik 2022
Autor: 
Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim. Kiedy kierowcy pojadą przez nową przeprawę? Redakcja

Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim połączył już dwie strony Odry. Kiedy kierowcy pojadą przez nową przeprawę?

W Krośnie Odrzańskim trwa przebudowa ponad 100-letniego zabytkowego mostu na rzece Odra. Inwestycja zlecona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakłada podniesienie przeprawy o blisko 2 metry metodą lewarowania. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zwiększyć klasę żeglowności rzeki. Koszt inwestycji to ponad 72 miliony złotych. 

Most Krosno Odrzańskie

Most w Krośnie Odrzańskim został wybudowany w 1905 roku przez firmę Beuchelt & Co z Zielonej Góry. Konstrukcja o wadze 580 ton i długości ponad 160 metrów jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego. Obiekt ten jest jedynym mostem na Odrze w promieniu 35 kilometrów. Inna najbliższa przeprawa znajduje się w Cigacicach. 

Remont Krosno Odrzańskie

W najbliższych dniach na moście tymczasowym zlokalizowanym zaledwie kilka metrów obok zabytkowego mostu zostaną przeprowadzone próby obciążeniowe. Jeśli most pozytywnie zda test złożony zostanie wniosek o pozwolenie na użytkowanie. 

Po uzyskaniu pozwolenia, przełożenie ruchu na przeprawę tymczasową powinno odbyć się pod koniec tego roku - podaje Łukasz Mielnik z Biura Prasowego firmy Strabag. 

Podnoszenie zabytkowego mostu zaplanowano na przyszły rok. Konstrukcja mostu zostanie podniesiona na istniejących podporach bez konieczności wykonania dodatkowych podpór tymczasowych w nurcie rzeki. Proces ten będzie polegać na stopniowym lewarowaniu konstrukcji mostu za pomocą systemu siłowników hydraulicznych usytuowanych na istniejących podporach, tj. przyczółkach i filarach mostu.

Podpory zostaną nadbudowane z wykorzystaniem oryginalnych detali kamieniarskich uzupełnionych o elementy okładziny wykonane na wzór istniejących ciosów kamiennych. Prace mają zakończyć się planowo w połowie 2023 roku. 

Źródło: strabag.pl

Czytaj także - Białoruska ciężarówka wiozła towar bez zezwolenia z Niemiec do Rosji


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u