Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim połączył już dwie strony Odry. Kiedy kierowcy pojadą przez nową przeprawę?
W Krośnie Odrzańskim trwa przebudowa ponad 100-letniego zabytkowego mostu na rzece Odra. Inwestycja zlecona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakłada podniesienie przeprawy o blisko 2 metry metodą lewarowania. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zwiększyć klasę żeglowności rzeki. Koszt inwestycji to ponad 72 miliony złotych.
Most Krosno Odrzańskie
Most w Krośnie Odrzańskim został wybudowany w 1905 roku przez firmę Beuchelt & Co z Zielonej Góry. Konstrukcja o wadze 580 ton i długości ponad 160 metrów jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego. Obiekt ten jest jedynym mostem na Odrze w promieniu 35 kilometrów. Inna najbliższa przeprawa znajduje się w Cigacicach.
Remont Krosno Odrzańskie
W najbliższych dniach na moście tymczasowym zlokalizowanym zaledwie kilka metrów obok zabytkowego mostu zostaną przeprowadzone próby obciążeniowe. Jeśli most pozytywnie zda test złożony zostanie wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
– Po uzyskaniu pozwolenia, przełożenie ruchu na przeprawę tymczasową powinno odbyć się pod koniec tego roku – podaje Łukasz Mielnik z Biura Prasowego firmy Strabag.
Podnoszenie zabytkowego mostu zaplanowano na przyszły rok. Konstrukcja mostu zostanie podniesiona na istniejących podporach bez konieczności wykonania dodatkowych podpór tymczasowych w nurcie rzeki. Proces ten będzie polegać na stopniowym lewarowaniu konstrukcji mostu za pomocą systemu siłowników hydraulicznych usytuowanych na istniejących podporach, tj. przyczółkach i filarach mostu.
Podpory zostaną nadbudowane z wykorzystaniem oryginalnych detali kamieniarskich uzupełnionych o elementy okładziny wykonane na wzór istniejących ciosów kamiennych. Prace mają zakończyć się planowo w połowie 2023 roku.
Źródło: strabag.pl
Czytaj także – Białoruska ciężarówka wiozła towar bez zezwolenia z Niemiec do Rosji