Nowy samochód gaśniczy dla strażaków z Nowej Soli. Kosztował ponad 1,1 miliona (ZDJĘCIA)

22 listopad 2022
Autor: 
Nowy samochód gaśniczy dla strażaków z Nowej Soli Redakcja

Strażacy z Nowej Soli otrzymali nowy samochód gaśniczy. Wóz kosztował ponad 1,1 miliona złotych. Jest wyposażony m.in. w specjalny system piany sprężonej.

Do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Soli uroczyście przekazano nowy samochód gaśniczy. To średni pojazd marki Renault D16 z napędem 4x4 oraz silnikiem o mocy 280 koni mechanicznych. Wóz został zabudowany w firmie MotoTruck w Kielcach.

Nowy wóz uzbrojony jest w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz 250-litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Na pojeździe standardowo zamontowano również maszt oświetleniowy, wyciągarkę, a także działko wodno-pianowe. Samochód dostarczono bez specjalistycznego sprzętu - wykonawca wykonał jedynie uchwyty do mocowania wyposażenia posiadanego aktualnie przez nowosolskich strażaków.

Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim zamontowany na samochodzie gaśniczy system CAFS, czyli piany sprężonej. Tworzy się ją z bardzo małej ilości wody, środka pianotwórczego oraz powietrza. Pozwala to na dłuższe i bardzo skuteczne prowadzenie działań. Jednocześnie piana sprężona pozwala wyeliminować szkody wyrządzone poprzez użycie sporej ilości wody, np. podczas pożaru mieszkania. Strażacy, stosując system CAFS mogą uniknąć, chociażby zalania mieszkania na niższym piętrze.


Poniżej relacja przekazania nowego wozu. Dalsza część artykułu pod wideo:


- Nie każdy samochód ratowniczo-gaśniczy w naszych jednostkach ani jednostkach OSP posiada taki system. Pozwala on na mniejsze zużycie środka gaśniczego, a efekt mamy dużo szybszy i mniej powodujący szkód popożarowych i to jest główna zaleta tego systemu - zaznacza nadbryg. Krzysztof Hejduk, zastępca Komendanta Głównego PSP.

Koszt? Ponad 1,1 miliona złotych

Pojazd zakupiła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Wartość samochodu to przeszło 1,1 miliona złotych. Jego zakup został współfinansowany ze środków Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Swoją cegiełkę dołożył również prezydent Nowej Soli Jacek Milewski.

Z nowego samochodu gaśniczego cieszy się mł. bryg. Tomasz Duber, Komendant Powiatowy PSP w Nowej Soli. - Jest to pojazd pierwszowyjazdowy. Wykonana zabudowa jest jedną z najnowocześniejszych wśród dostępnych na rynku. Ogromnie się cieszymy, bo w ubiegłym roku pozyskaliśmy ciężki samochód, w tym roku średni pojazd i mamy nadzieję, że jeszcze do końca roku na wyposażenie naszej komendy trafi 40-metrowa drabina mechaniczna - podkreśla.

Dotacje dla OSP

W trakcie uroczystości do czterech jednostek OSP z terenu województwa lubuskiego przekazano czeki pieniężne. Ochotnicy z OSP Pomorsko, OSP Szlichtyngowa i OSP Dobiegniew otrzymali dotacje na zakup silników zaburtowych do łodzi, natomiast jednostka OSP Sława dostała kasę na naprawę posiadanego już silnika. Pieniądze na ten cel przeznaczył Komendant Główny PSP oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Szczęśliwy finał poszukiwań koło Zielonej Góry. 88-latka odnaleźli strażacy (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u