Skrzynia ze skarbem znaleziona na budowie w Zielonej Górze! Co było w środku?

15 luty 2023
Autor: 
Skrzynia ze skarbem znaleziona na budowie w Zielonej Górze! Co było w środku? LWKZ

Niecodzienne znalezisko w Zielonej Górze. Podczas budowy kąpieliska natrafiono na zakopaną skrzynię. Co było w środku?

We wtorek, 7 lutego podczas prac ziemnych prowadzonych przy budowie kąpieliska w Zielonej Górze natrafiono na zakopaną metalową skrzynię wypełnioną przedmiotami. Sprawa znaleziska została zgłoszona do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Na miejsce udali się inspektorzy, którzy dokonali oględzin i zabezpieczyli skrzynię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Elżbieta Anna Polak: "Czas posprzątać po tym, co się wydarzyło"

Co było w skrzyni?

- W metalowej skrzyni znajdował się depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi, do których należał ów „skarb” - podaje Iwona Lewandowska z biura Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W skrzyni znaleziono wiele interesujących przedmiotów, w tym wyroby z porcelany, biżuterię, szklane fiolki oraz pojemniki, w tym pudełko z napisem "SEDOBROL". W środku znajduje się prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w postaci tabletek. Oprócz tego w skrzyni znaleziono dokumenty, gazety i prawdopodobnie zdjęcia. Niestety, ze względu na destrukcyjny stan zachowania, na etapie wstępnego rozpoznania nie udało się ich zidentyfikować.

Najciekawszymi znaleziskami były jednak monety pochodzące z różnych miejsc i czasów. W skrzyni znaleziono ½ kronenthalera z 1766 roku pochodzącego z Niderlandów Austriackich, 5 marek z cesarstwa niemieckiego z 1901 roku, 2 franki francuskie z 1923 roku oraz monetę z Indii Brytyjskich datowaną na 1891 rok.

Z pewnością przedmioty te są wyjątkowym odkryciem i stanowią unikalne świadectwo historii. - Skrzynia została zabezpieczona, a następnie przekazana zostanie do muzeum - dodaje Lewandowska.

Źródło: LWKZ

Czytaj także - Lubuscy strażacy chwalą się nowym sprzętem. Pomaga im fundusz ochrony środowiska (FILM, ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u