"Tak dla lubuskiej onkologii". Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją (ZDJĘCIA)

27 luty 2023
Autor: 
"Tak dla lubuskiej onkologii". Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją Redakcja

Czy w Zielonej Górze powstanie Lubuskie Centrum Onkologii? Właśnie ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją "Tak dla lubuskiej onkologii".

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego rozpoczął dziś, 27 lutego, kampanię "Tak dla lubuskiej onkologii". Chodzi przede wszystkim o Lubuskie Centrum Onkologii, którego budowę miały wesprzeć środki z Krajowego Planu Odbudowy. Polska wciąż nie uzyskała jednak pieniędzy w ramach KPO, ale pojawiła się druga opcja na dofinansowanie zadania, czyli specjalny fundusz utworzony w Ministerstwie Zdrowia.

Aby pokazać, że jest to ważna inwestycja, utworzono specjalną petycję, która trafi docelowo do Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Właśnie ruszyła zbiórka podpisów. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak wierzy, iż społeczna presja pomoże ministerialnym decydentom wesprzeć finansowo projekt ważny dla zdrowia Lubuszan.

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców, organizacji pozarządowych o składanie podpisów. Nie poprzestaniemy! Myślę, że jak w regionie jest nas prawie milion, to będzie milion podpisów - zachęca marszałek Polak.

Chcesz podpisać petycję w sprawie Lubuskiego Centrum Onkologii? KLIKNIJ TUTAJ


Poniżej relacja z konferencji. Dalsza część artykułu pod wideo:


Lubuskie Centrum Onkologii - co by się tam znajdowało?

Lubuskie Centrum Onkologii ma znaleźć się na zapleczu Polikliniki. Powinien być to czterokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniczny Oddział Otorynolaryngologii oraz jedyny w województwie Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej. Ponadto szpital chce stworzyć kompleks poradni dla pacjentów i sale dydaktyczne dla studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Marzymy o tym, żeby powstało Lubuskie Centrum Onkologii. Mamy fantastycznych fachowców, operatorów, onkologów, hematologów, którzy potrzebują dobrej infrastruktury, żeby leczyć pacjentów. Sama onkologia w ciągu ostatnich trzech lat to 230-procentowy wzrost liczby pacjentów - informuje Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

O zasadności budowy takiego obiektu mówił między innymi dr. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii.

- Z danych medycznych wynika, że pacjenci leczeni w centrach onkologicznych, gdzie opieka jest zintegrowana żyją średnio 15 procent dłużej niż pacjenci leczeni poza Centrami Onkologii - podkreślał.

Przeczytaj też: Szpital w Zielonej Górze będzie miał sterylizatornię z prawdziwego zdarzenia. Koszt? Blisko 4 miliony (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u