Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z terenu całej Polski nieustannie wznawiają swoje protesty. Niemalże wszyscy masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. Absencja egzaminatorów przekłada się z kolei na utrudnienia dla przyszłych kierowców, ponieważ egzaminy są odwoływane.
WORD w Zielonej Górze odwołał większość egzaminów
Dziś, 3 kwietnia, WORD Zielona Góra odwołał wszystkie egzaminy praktyczne na prawo jazdy oprócz kategorii C+E. Ośrodek przeprowadził także egzaminy teoretyczne. Do pracy przyszło tylko dwóch z kilkunastu egzaminatorów.
- Uprzejmie informujemy, że w związku z niestawieniem się w pracy egzaminatorów WORD Zielona Góra w dniu 3 kwietnia b.r. odbędą się zaplanowane egzaminy teoretyczne oraz egzaminy praktyczne wyłącznie kategorii C+E. Pozostałe egzaminy praktyczne zostają odwołane. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy - informuje Konrad Szmydowski, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora WORD w Zielonej Górze.
Osoby, których egzamin został odwołany, otrzymają nowe terminy. Aby to zrobić, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 68 476 53 70. Opłaty za odwołane egzaminy nie przepadają, lecz dla przyszłych kierowców niestety z reguły oznacza to kolejne tygodnie oczekiwania.
Jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych dniach? Praca ośrodka będzie utrudniona najprawdopodobniej do końca tygodnia.
Protest egzaminatorów WORD - czego się domagają?
Środowisko egzaminatorów domaga się przede wszystkim wyższych wynagrodzeń, ponieważ te nie nie zmieniały się od około 10 lat. W tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury powołano specjalną grupę roboczą. W trakcie ostatnich rozmów władze zaproponowały 20-procentowe podwyżki wynagrodzenia zasadniczego i 10-procentowe podwyżki dodatku zadaniowego. Egzaminatorzy jednak na to nie przystali, bo resort wskazał, że będą one uzależnione od sytuacji finansowej WORD-ów.
Protestujący liczą także na zmianę "archaicznego" systemu egzaminowania. Jak sami wskazują, doprowadza to do sytuacji, że osoba z odpowiednimi umiejętnościami nie zdaje egzaminu, ale i odwrotnie.
- Naszym postulatem jest stworzenie nowego systemu, który pozwoliłby rzetelnie oceniać umiejętności. Mamy wielokrotnie przekonanie, że są osoby, które powinny zdać, ale nie możemy ich przepuścić. Identycznie w drugą stronę. Trudno jest zostać egzaminatorem. To nie może przyjść człowiek przypadkowy z ulicy. Napięcie, które nam towarzyszy jest permanentne. Widzimy osobę zdającą przez krótki czas. W trakcie jazdy musimy myśleć za człowieka za kierownicą i sami w razie jakiegokolwiek problemu opanować sytuację - podkreślał jeszcze w 2022 roku Roman Uździcki, egzaminator nadzorujący WORD Zielona Góra.
Przeczytaj też: Przeładowany dostawczak zatrzymany na trasie S3 w Lubuskiem. Ważył ponad 8 ton (ZDJĘCIA)