Pożar hali w Zielonej Górze. Marszałek Polak zleciła badania, pobrano już próbki (ZDJĘCIA)

04 sierpień 2023
Autor: 
Pożar hali w Zielonej Górze. Marszałek Polak zleciła badania Fot. Lubuskie.pl

Po pożarze hali z toksycznymi odpadami w Zielonej Górze ruszyły różne badania. Własne badania wody czy gleby zleciła też marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Już kilka dni po wybuchu pożaru w zielonogórskim Przylepie marszałek Elżbieta Anna Polak postanowiła zlecić niezależne badania, między innymi wody oraz gleby. Stało się tak, ponieważ nie wierzyła, podobnie jak wielu mieszkańców w zapewnienia minister Anny Moskwy, wojewody Władysława Dajczaka czy prezydenta miasta Janusza Kubickiego, że "jest bezpiecznie".

Pobrano pierwsze próbki

Zewnętrzna, specjalistyczna firma z Poznania rozpoczęła już działania w okolicach miejsca pożaru. Na początek była wizja i rozpoznanie terenu, a w środę, 2 sierpnia, pobrano pierwsze próbki do badań. Zebrano je na przykład na terenie prywatnych stawów zlokalizowanych nieopodal spalonej hali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

- Specjalistyczne laboratorium pobrało próbki wody do badań. Na ich podstawie eksperci przygotują ocenę ekotoksyczności oraz występowania zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 150 tysięcy złotych - informuje Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Badania prowadzi też WIOŚ

Przeróżne ekspertyzy nieustannie przeprowadza też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. 30 lipca dodatkowo poszerzono teren badań o Chynów oraz sołectwa Zawada, Krępa, Stożne i Jany. Włączono też Płoty (gmina Czerwieńsk). Tam pobierane będą próbki gleby.

- Wyniki emisji do powietrza, pobranych wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków oraz gleby są systematycznie przekazywane do Urzędu Miasta Zielona Góra - zaznacza Joanna Michalik-Pietraszak, rzecznik lubuskiego WIOŚ.

Przeczytaj też: Zostawił otwarte auto w Zielonej Górze i go okradziono. To niejedyna taka sytuacja


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u