Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków. Gdzie trafiły?

21 sierpień 2023
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków Fot. KP PSP Żary

Trzy nowe samochody gaśnicze trafiły do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Lubuskiem. Koszt jednego to ponad 1,8 miliona.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej corocznie realizuje zakupy sprzętu w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Od 2022 roku prowadzi ona zadanie pod nazwą "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V", którego wartość to blisko 293 miliony złotych.

Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków

W związku z unijnym projektem do trzech jednostek PSP w Lubuskiem trafiły ciężkie samochody gaśnicze. Te zasiliły Komendę Miejską PSP w Gorzowie Wielkopolskim (docelowo JRG nr 2) oraz Komendy Powiatowe PSP w Żarach (docelowo JRG Lubsko) i PSP w Krośnie Odrzańskim.

Do zdarzeń jeszcze nie wyjeżdżają, ale to standardowa procedura. Strażacy będą teraz zapoznawać się ze sprzętem, natomiast kierowcy odbywać jazdy próbne. Dopiero później samochody zostaną wprowadzone do podziału bojowego w każdej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

8 nowych obwodnic w województwie lubuskim - Jerzy Materna

Koszt jednego to ponad 1,8 miliona

Nowe wozy gaśnicze na podwoziu Volvo FMX 460 zabudowała firma Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Bocar spod Częstochowy. Mają napęd 4x4 oraz 6-osobową kabinę. Zamontowano na nich zbiornik wodny o pojemności 4 tysięcy litrów oraz 400-litrowy zbiornik środka pianotwórczego.

Wraz z samochodami dostarczono także wyposażenie między innymi w postaci armatury wodno-pianowej, aparatów powietrznych oraz ciężkiego zestawu specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Wozy dosprzętowiono też na przykład w zestaw ratownictwa medycznego, skokochron i sprzęt burzący.

Łączna wartość całego zamówienia (36 pojazdów) wynosi przeszło 67,6 milionów złotych. Koszt jednego pojazdu opiewa więc na ponad 1,8 miliona złotych, czyli nowe wozy lubuskich strażaków są warte łącznie ponad 5,4 miliona.

Przeczytaj też: Nocna akcja policji w Zielonej Górze. Masowo kontrolowano prędkość w centrum (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u