Wkradają się jesienią do naszych domów. Co odstraszy wtyki amerykańskie?

30 październik 2023
Autor: 
Wkradają się jesienią do naszych domów. Co odstraszy wtyki amerykańskie? Redakcja

Wtyk amerykański, zwany też owadem śmierdzącym, to inwazyjny gatunek owadów, który jest szkodnikiem roślin uprawnych i ozdobnych. Może być uciążliwy dla ludzi.

Wtyk amerykański został przypadkowo zawleczony do Ameryki Północnej w latach 90. XX wieku i od tamtej pory rozprzestrzenił się na wiele krajów, w tym Polskę. Mimo swojego imponującego wyglądu wtyk amerykański jest owadem niegroźnym dla człowieka.

Co odstrasza wtyki amerykańskie

Wtyki amerykańskie są groźnymi szkodnikami drzew iglastych. Żerują na żywicy sosnowej, tworząc tunele pod korą i zakłócając przepływ wody i składników odżywczych.

Wtyki amerykańskie są trudne do zwalczania, ponieważ są odporne na większość pestycydów i mają wysoką zdolność adaptacyjną. Dlatego ważne jest, aby monitorować stan drzew iglastych i stosować odpowiednie środki zapobiegawcze i biologiczne. Warto poprosić też opiekę nad swoim ogrodem specjalistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

Wtyk amerykański w domu

Chrząszcze te nie są odporne na zimno. Dlatego jesienią owady pchają się do naszych domów. Nie są groźne dla ludzi. Nie gryzą, nie przenoszą żadnych chorób, nie są też szkodnikami spożywczymi. Problemem jest nieprzyjemny zapach, który wydziela wtyk, kiedy poczuje się zagrożone. 

Aby zapobiec niepożądanemu wtargnięciu intruza, zaleca się zamontowanie siatek ochronnych na oknach i drzwiach prowadzących na balkon. Kiedy jednak owad dostał się już do naszego domu wystarczy zmieść go na szufelkę lub złapać do słoika i wyrzucić z dala od domu. 


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić?

  Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić?

  Na 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. To z tej okazji warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom. Czy puszczamy wodę bezmyślnie w kanał? Dlaczego nie powinniśmy tego robić? Poznaj najlepsze sposoby na oszczędzanie wody.

 • Oszczędzanie to wyzwanie. Jak zacząć oszczędzać bez popełniania błędów?

  Oszczędzanie to wyzwanie. Jak zacząć oszczędzać bez popełniania błędów?

  Na 31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania. To niepopularne święto jest doskonałą okazją do tego, żeby zastanowić się nad domowym budżetem, bo oszczędzanie to wyzwanie. W naszym artykule podpowiadamy, co zrobić, żeby mniej wydawać.

 • Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

  Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

  Chciałaś mieć w domu prawdziwą dżunglę, a wyszło jak zwykle? Bez obaw, niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie zapomniał kiedyś podlać roślin w swoim domu. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby odratować nawet te najbardziej zaniedbane.

 • Naturalne sposoby walki z komarami

  Naturalne sposoby walki z komarami

  Komary potrafią skutecznie zepsuć spacer do lasu czy wieczorne posiedzenie w gronie przyjaciół. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, aby wystrzegać się swędzących ukąszeń, a przy tym unikać chemicznych środków, dostępnych w sklepach.

 • Planujesz kupić nowe mieszkanie? Oto co musisz wiedzieć (10 porad)

  Planujesz kupić nowe mieszkanie? Oto co musisz wiedzieć (10 porad)

  Zakup nowego mieszkania to ważna decyzja, która wymaga dokładnego przygotowania. Osoby, które planują kupić nowe mieszkanie w 2023 roku powinny zwrócić uwagę na takie aspekty jak lokalizacja, cena, rodzaj mieszkania i wykończenie, a także na sprawy prawne związane z nieruchomością. Staranne planowanie i porównywanie ofert pozwoli uniknąć późniejszych problemów i cieszyć się nowym lokum przez długie lata.

 • Czy wiesz co tak naprawdę przechowywać w lodówce?

  Czy wiesz co tak naprawdę przechowywać w lodówce?

  Lodówka jest niezbędnym wyposażeniem kuchni w każdym domu. Wydaje się najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania produktów. Istnieje ogólne przekonanie, że lodówka pomaga zachować świeżość i odpowiednie walory smakowe owoców i warzyw. Okazuje się jednak, że nie wszystko lubi przebywać w chłodzie. Sprawdź co powinno się w niej znaleźć.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u