Oszczędzanie to wyzwanie. Jak zacząć oszczędzać bez popełniania błędów?

29 październik 2023
Oszczędzanie to wyzwanie. Jak zacząć oszczędzać bez popełniania błędów? AdobeStock

Na 31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania. To niepopularne święto jest doskonałą okazją do tego, żeby zastanowić się nad domowym budżetem, bo oszczędzanie to wyzwanie. W naszym artykule podpowiadamy, co zrobić, żeby mniej wydawać.

Wyzwanie: oszczędzanie

Światowy Dzień Oszczędzania jest obchodzony 31 października i zostało zainicjonowane już w 1924 roku podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie. W tym dniu chodzi o to, aby promować ideę oszczędzania i uczyć ludzi tego, aby wydawali mniej pieniędzy. Podkreśla się przede wszystkim zapewnienie stabilnego rozwoju społeczeństw. My dziś również przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym wzbogacisz domowy budżet.

Segregator budżetowy

Inflacja nie zwalnia tempa, co wiąże się z ogromnymi trudnościami dla wielu osób. Nasze wskazówki i porady możesz wcielić życie od zaraz, aby uratować swój domowy budżet.

1. Notuj wydatki i zarobki

To jeden z pierwszych kroków, dzięki któremu zaczniesz panować nad swoim domowym budżetem. Na bieżąco zapisuj swoje zarobki oraz wydatki. Wtedy będziesz mieć kontrolę i przekonasz się, w którym momencie powinieneś zacisnąć pasa, a kiedy możesz sobie pozwolić na wydanie określonej sumy.

2. Przygotuj listę zakupów

W sklepach często jesteśmy narażeni na różnego rodzaju promocje, przez co kupujemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Zanim wybierzesz się na zakupy, przygotuj listę zakupów i się jej trzymaj.

3. Płać gotówką, a nie kartą

Jeżeli wybierasz się na duże zakupy, wypłać pieniądze z bankomatu i nie płać kartą. Wtedy będziesz trzymać się ściśle ustalonej kwoty i zastanowisz się kilka razy nad zakupem czegoś spoza przygotowanej przez siebie listy.

4. Nie wyrzucaj resztek

Z resztek możesz wygospodarować pyszne posiłki. Jeżeli ugotujesz za dużo makaronu, możesz go zjeść na kolację, np. z jajkiem. Sos czy zupę możesz zjeść kolejnego dnia. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas.

5. Możesz wykorzystać stary chleb

Niewiele osób o tym wie, ale stary chleb można również zjeść, a przy tym będzie on naprawdę pyszny. Warto przygotować z niego zapiekanki, usmażyć w jajku, ugotować zupę chlebową albo po prostu zrobić bułkę tartą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Posypały się mandaty. Policja z dronem łapała kierowców

Oszczędzanie na mieszkanie

Oszczędzanie na mieszkanie to ważny cel dla wielu osób, który wymaga planowania i systematyczności. Aby ułatwić sobie ten proces, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

1. Ustal, ile pieniędzy potrzebujesz na zakup mieszkania i w jakim czasie chcesz je zgromadzić.

2. Sporządź budżet domowy i zidentyfikuj możliwe oszczędności.

3. Wybierz odpowiednią formę lokowania pieniędzy, która zapewni bezpieczeństwo i zysk. Możliwości jest wiele, od kont oszczędnościowych, przez fundusze inwestycyjne, po obligacje skarbowe. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan naszych oszczędności i dostosowywać je do zmieniających się warunków rynkowych i osobistych.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u