Czas na wymianę opon. Gdzie oddać zużyte opony?

08 listopad 2023
Autor: 
Czas na wymianę opon. Gdzie oddać zużyte opony? AdobeStock

Jesień to czas na zmianę opon. Ich stan ma kluczowe znaczenie dla zachowania właściwej przyczepności czy hamowania. Wymiana opon nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Warto skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu.

Dlaczego wymieniać opony na zimowe?

To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców przed nadejściem chłodniejszej pory roku. Opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Mają specjalną mieszankę gumową, która zachowuje elastyczność nawet przy niskich temperaturach. Dzięki temu koła lepiej przylegają do nawierzchni i zapewniają lepszą przyczepność na śliskiej lub zaśnieżonej drodze.

Opony zimowe mają głębszy bieżnik i więcej lameli, czyli nacięć na powierzchni opony, co sprawia, że opona lepiej radzi sobie z odprowadzaniem wody, błota i śniegu spod kół. Ich specjalny kształt i rozstaw klocków bieżnika zapobiega gromadzeniu się śniegu i lodu co wpływa na trakcję i hamowanie na zimowej nawierzchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chwila relaksu

Wymiana opon cena 2023

Cena wymiany opon zależy od wielu czynników. Pod uwagę brany jest rozmiar i typ opon, marka i model pojazdu, rodzaj usługi (wymiana, wyważanie, geometria), lokalizacja warsztatu i termin realizacji. W 2023 roku średnia cena wymiany opon w Polsce wynosi około 150 zł za komplet czterech opon. Jednak cena ta może się różnić w zależności od regionu i oferty konkretnego warsztatu.

Przechowywanie opon cena

Warsztatowe przechowywanie opon to usługa, która pozwala na wygodne przechowanie opon sezonowych w specjalnie przygotowanych magazynach. Opony są oznakowane, zabezpieczone przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Średni koszt sezonowego przechowywania opon z felgami stalowymi lub aluminiowymi to 130 zł. Cena obejmuje usługę przechowywania kompletu opon o rozmiarze do 19 cali. Przy większych rozmiarach cena ulega zwiększeniu.

PSZOK za darmo przyjmie zużyte opony

Opony to odpady, które nie mogą być wyrzucane do zwykłych pojemników na śmieci, ponieważ są szkodliwe dla środowiska.  Aby skorzystać z PSZOK, należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz potwierdzenie zapłaty za czynsz za ostatni miesiąc (w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych) lub dowód zapłaty za odpady komunalne także za ostatni miesiąc (w przypadku mieszkańców domków jednorodzinnych). PSZOK przyjmuje opony od osób prywatnych, nie od firm. Każde gospodarstwo domowe może oddać maksymalnie 10 opon rocznie. PSZOK to sposób na odpowiedzialne i ekologiczne pozbycie się zużytych opon. Zielonogórski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 73.

Gdzie jeszcze oddać zużyte opony?

Zużyte opony za dodatkową drobną opłatą możesz zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym, który zajmie się utylizacją starych gum.

Oddając zużyte opony do recyklingu, przyczyniasz się do ochrony środowiska i tworzenia nowych produktów z surowca wtórnego. Nie wyrzucaj ich na śmietnik a tym bardziej do lasu!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Jakie opony będą idealne do Twojego samochodu?

  Jakie opony będą idealne do Twojego samochodu?

  Od lat kierowcy zastanawiają się, jakie opony wybrać do swojego samochodu. Konieczność sezonowej wymiany ogumienia na letnie i zimowe może być problematyczne nie tylko ze względu na konieczność wygospodarowania czasu i oczekiwania w kolejkach u wulkanizatora, kiedy wszyscy hurtem ruszą do zmian uwarunkowanych porą roku. To również problem dopasowania tego odpowiedniego czasu, gdy temperatura i warunki atmosferyczne ustabilizują się i wymiana opon będzie adekwatna do, chociażby ilości i intensywności opadów.

 • Pożar składowiska opon pod Gorzowem (ZDJĘCIA)

  Pożar składowiska opon pod Gorzowem (ZDJĘCIA)

  W Wojcieszycach pod Gorzowem płonie składowisko opon na terenie strzelnicy. Z ogniem walczy 10 zastępów straży pożarnej oraz samoloty gaśnicze. Toksyczny dym jest bardzo niebezpieczny dla mieszkańców.

 • Czas na wymianę opon na zimowe (FILM)

  Czas na wymianę opon na zimowe (FILM)

  Niektórzy z nas mają wrażenie, że niedawno zmieniali opony z zimowych na letnie a tymczasem wielkimi krokami nadchodzi okres zimowy i... znowu trzeba zmieniać opony.

 • Pożar składowiska opon w Prądocinie. Gęsty dym było widać z oddali (ZDJĘCIA)

  Pożar składowiska opon w Prądocinie. Gęsty dym było widać z oddali (ZDJĘCIA)

  Do zdarzenia doszło w czwartek, 14 czerwca. Po godzinie 6:00 do gorzowskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska opon przy warsztacie samochodowym w miejscowości Prądocin (gmina Deszczno). Gęsty, czarny dym było widać z daleka.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u