Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Przywrócono mu wojskową funkcję. Co to oznacza? (ZDJĘCIA)

09 listopad 2023
Autor: 
Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Przywrócono mu wojskową funkcję Fot. Port Lotniczy ZG, UMWL

Lotnisko Zielona Góra Babimost znów ma funkcje wojskowe. Dokumenty zostały podpisane. Port będzie współużytkowany z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Lotnisko Zielona Góra Babimost to najmniejszy, rejsowy port lotniczy w Polsce. Mimo swoich rozmiarów cały czas się rozwija. Teraz nastąpi jednak pewna zmiana. Po 15 latach lotnisku przywrócono wojskową funkcję, lecz co ważne, przy zachowaniu jego cywilnych uwarunkowań.

Lotnisko Babimost współużytkowane przez wojsko

"Porozumienie w sprawie zagospodarowania nieruchomości byłego lotniska wojskowego Zielona Góra - Babimost, celem odtworzenia lotniska wojskowego, przy zachowaniu cywilnej funkcji lotniska" - to pełna nazwa dokumentów związanych z przekształceniem portu lotniczego. Te podpisał już m.in. Minister Obrony Narodowej i Minister Infrastruktury. Dziś, 9 listopada, ostatni podpis w tej sprawie złożył dziś marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

- Kiedy pojawiła się możliwość podpisania porozumienia, które nadałoby lotnisku ponownie pewne funkcje wojskowe i okazało się, że wojsko szuka miejsc, w których mogłyby być podejmowane różnego rodzaju działania militarne, uznaliśmy, że to szansa dla portu - podkreśla Marcin Jabłoński.

Marszałek województwa lubuskiego przekonywał, że wspólnymi siłami łatwiej będzie rozwijać i utrzymywać lotnisko. Ponadto część cywilna będzie mogła być poszerzana, aby docelowo proponować mieszkańcom oraz turystom lepszą i atrakcyjniejszą ofertę.

Teraz Lotnisko Zielona Góra Babimost będzie współdziałać z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W Polsce nie jest to nowość. Wystarczy spojrzeć między innymi na Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, na którego terenie działa 8 Baza Lotnictwa Transportowego.

"To porozumienie to kamień milowy"

Głos w trakcie konferencji zabrał m.in. poseł RP Waldemar Sługocki.

- Jestem przekonany, że porozumienie dostarczy wiele nowych impulsów i możliwości rozwoju tego lotniska. Stacjonowanie tutaj, o ile dojdzie do tego, lotnictwa wojskowego będzie sprzyjało rozwojowi parametrów technicznych tego lotniska - zaznaczał.

O zasadności porozumienia mówił także Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

- To porozumienie to kamień milowy i fundament pod duże przekształcenie lotniska. Wejście wojska spowoduje bardzo duże zmiany. To np. czasy otwarcia i operacyjność, co w rezultacie będzie korzyścią dla strony cywilnej, ponieważ część czynności będzie mogło być realizowanych wspólnie z wojskiem, co przysporzy nam możliwości funkcjonowania 24 godziny na dobę - informował.

Przeczytaj też: Pijany kierowca jechał na czołówkę. Było o krok od tragedii


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u