Rozpoczęła się inwestycja pod nazwą "Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze". Na terenie lecznicy pojawili się już robotnicy oraz ciężki sprzęt. Modernizacji doczeka się nie wnętrze szpitala, ale przestrzeń między jego budynkami.
- Ta przestrzeń odgrywa bardzo istotną rolę w kontekście całości funkcjonowania lecznicy, a poza tym jest bardzo istotna choćby ze względów komunikacyjnych dla wszystkich przyjeżdżających tutaj osób - podkreśla Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa lubuskiego.
Szpital Zielona Góra - co się zmieni?
Na terenie szpitala stanie blisko 500 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 50 dla osób z niepełnosprawnością. Wybudowana zostanie również między innymi tężnia solankowa, boisko do gry w boule, place sensoryczne oraz plac rekreacyjno-rehabilitacyjny z siłownią zewnętrzną. Dodatkowo metamorfozę przejdą tereny zielone. Co jeszcze?
- Przebudowane zostaną drogi, chodniki, miejsca postojowe. Cały system parkingowy zostanie uporządkowany, włącznie z wprowadzeniem nowego systemu parkingowego. Pojawią się również miejsca do ładowania samochodów elektrycznych - informuje Paweł Urbański, kierownik Działu Inwestycji i Remontów w zielonogórskim szpitalu.
W ramach inwestycji zaprojektowane są także 4 zbiorniki retencyjno-rozsączające, które spowodują, że większe opady deszczu nie będą zalewać szpitala. Dodatkowo cały teren zostanie objęty monitoringiem. Złoży się na niego blisko 200 kamer.
Szpital w Zielonej Górze - inwestycja za ponad 47 milionów
- Cieszymy się z tej inwestycji. Będzie taką wisienką na torcie, jeśli chodzi o zakończenie termomodernizacji i wykonanie szeregu prac z infrastrukturą chodnikowo-drogowo-kanalizacyjną. Przez wiele lat w szpitalu realizując wiele inwestycji nie pokuszono się, by zrobić działania kompleksowe. Nie był to efekt braku chęci, a braku środków - zaznacza Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Inwestycja opiewa na kwotę przeszło 47 milionów złotych. Ponad 17 milionów przeznaczył jako wkład własny Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, natomiast 30 milionów pochodzi z programu Polski Ład.
Wykonawcą wszystkich prac jest firma Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa. Całość powinna zakończyć się do 31 października 2024 roku.
Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Przywrócono mu wojskową funkcję. Co to oznacza? (ZDJĘCIA)
https://newslubuski.pl/spoleczne/15338-szpital-zielona-gora-przejdzie-metamorfoze-za-47-milionow.html#sigProId39e95d38bf