Gorzów Wielkopolski bez "Wielkopolski". Czy będzie zmiana nazwy miasta?

17 listopad 2023
Autor: 
Gorzów Wielkopolski bez "Wielkopolski". Czy będzie zmiana nazwy miasta Fot. Urząd Miasta Gorzów

Mieszkańcy chcą zmienić nazwę miasta z Gorzów Wielkopolski na Gorzów. Prezydent Jacek Wójcicki przychylił się do wniosku i zorganizuje konsultacje.

Gorzów Wielkopolski i zmiana nazwy miasta - o tym mówiło się już od lat. W końcu miasto nigdy nie leżało na terenie Wielkopolski. Teraz po wielu latach debat i starań strony społecznej sprawa ta nabiera realnych kształtów.

Wniosek o zmianę nazwy miasta z Gorzów Wielkopolski

Inicjatorem jest komitet obywatelski złożony z 66 osób. W ostatni dzień października złożył on wniosek o przeprowadzenie konsultacji w sprawie zmiany nazwy miasta Gorzów Wielkopolski na Gorzów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: Będzie Młodzieżowa Rada Miasta

- "Tylko... Gorzów!". Pod takim hasłem na przełomie 2015 i 2016 roku miał miejsce cykl debat poświęconych nazwie naszego miasta. (...) Sprawa skrócenia nazwy miasta wróciła do publicznej debaty, po pierwsze w związku z inspiracją jaką było skrócenie nazwy miasta Stargard Szczeciński, po drugie w związku z całkowicie nową sytuacją prawną zwalniającą zmianę nazwy miasta z bezpośrednich dolegliwości dla mieszkańców - czytamy w uzasadnieniu.

W dokumencie wskazano na fakt, że wiele osób w Polsce słysząc Gorzów Wielkopolski, jest przekonanych, że leży on w województwie wielkopolskim. Podkreślono także, iż mieszkańcy miasta używają przymiotnika Wielkopolski, gdy muszą, a więc na piśmie i to często skracając do postaci Wlkp. Przywołane zostały tu m.in. nazwy klubów sportowych, czyli Stilon Gorzów czy Warta Gorzów.

Gorzów Wielkopolski zmieni nazwę? Prezydent organizuje konsultacje

Pomysłodawcy zakładali, że konsultacje społeczne w zakresie zmiany nazwy miasta miałyby zostać przeprowadzone od 16 listopada 2023 roku do 19 stycznia 2024 roku. Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki przychylił się do wniosku komitetu obywatelskiego, lecz zdecydował o przeprowadzeniu ich w terminie między 6 maja a 2 sierpnia 2024 roku.

- Czas poprzedzający rozpoczęcie konsultacji będzie wykorzystany do tego, by przygotować materiały informacyjne, zaplanować odpowiednią kampanię, zaprosić do współpracy placówki oświatowe, sporządzić analizę skutków finansowych zmiany nazwy miasta, a także by utworzyć zespół konsultacyjny, w którego skład wejdą specjaliści z różnych dziedzin m.in. językoznawcy, socjologowie miast - informuje Urząd Miasta Gorzowa.

Urzędnicy podkreślają, że odpowiedni czas pozostawiony na przygotowanie procesu konsultacji społecznych, w tym akcji informacyjnej, pomoże stworzyć warunki do przeprowadzenia rzetelnego procesu oraz dostarczenia wiedzy, na podstawie której mieszkańcy będą mogli podjąć przemyślane decyzje.

Zmiana nazwy Gorzów Wielkopolski. Prezydent chce mieć sporo opinii

Prezydent Jacek Wójcicki wystosował odpowiedź do komitetu obywatelskiego. Przede wszystkim dziękuje on wnioskodawcom za inicjatywę i zaangażowanie w sprawy miasta. Zwraca też uwagę na konieczność akcji informacyjnej.

- Działając w poczuciu wagi tematu, który chcemy omówić z mieszkańcami, priorytet należy nadać jak najszerszemu włączeniu gorzowian do dialogu, przybliżeniu zasadności planowanych zmian oraz wspólnemu namysłowi nad kwestią lokalnej tożsamości mieszkańców naszego Miasta - napisał włodarz Gorzowa Wielkopolskiego.

Przeczytaj też: Straż Miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Sypią się mandaty (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u