Zima zaskoczy kolejarzy? PKP PLK: "Jesteśmy przygotowani"

25 listopad 2023
Autor: 
Zima zaskoczy kolejarzy? "Jesteśmy przygotowani" Fot. PKP PLK

Kolejarze zgłaszają gotowość do zimy. PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że powołano specjalne zespoły do szybkiego usuwania usterek. Co jeszcze?

PKP PLK chwali się, że kolej jest dobrze przygotowana do zimy. Przekazuje, że służby techniczne czuwają już nad utrzymaniem odpowiedniego stanu torów oraz sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów przez całą dobę. Prowadzą przy tym monitoring sytuacji pogodowej oraz przejezdności linii

- Dla usuwania lub łagodzenia skutków niekorzystnych warunków pogodowych na krajowej sieci kolejowej rozlokowano 281 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania torów i rozjazdów kolejowych: 15 zespołów odśnieżnych (kombajnów), 48 pługów i 218 odśnieżarek. Do pracy w warunkach zimowych przygotowane są 182 zespoły przeznaczone do szybkiego usuwania awarii i usterek - wymienia Karol Jakubowski, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ekipy techniczne dysponują sporą ilością maszyn, w tym m.in. wózkami motorowymi i pociągami roboczymi do wywozu śniegu. W akcjach zimowych uczestniczyć może 66 pociągów sieciowych PGE Energetyka Kolejowa, które posłużą do napraw sieci trakcyjnej oraz przewodów jezdnych.

Zima na kolei. PKP: "Jesteśmy przygotowani"

PKP PLK zapewnia, że jeszcze przed okresem zimowym dokonano kontroli stanu technicznego infrastruktury kolejowej i wykonano niezbędne naprawy. Dodatkowo ponad 20,5 tysiąca rozjazdów wyposażono w urządzenia elektrycznego ogrzewania, służące do wytapiania śniegu lub lodu.

- Do utrzymania przejezdności linii kolejowych przewidziano udział prawie 11 tysięcy pracowników PKP PLK oraz 2 tysięcy pracowników firm zewnętrznych. Utrzymaniem obiektów kolejowych w zimie m.in. kładek i peronów zajmują się pracownicy firm sprzątających. Do ich obowiązków należy odśnieżanie i usuwanie lodu. Częstotliwość działań dostosowywana jest do warunków pogodowych - informuje Jakubowski.

PKP Polskie Linie Kolejowe przypominają, że w przypadku zauważenia zaśnieżonego lub oblodzonego peronu możemy szybko zgłosić taką nieprawidłowość przez aplikację lub stronę Sprawny Peron. Możemy też zadzwonić na numery podane na stronie PKP PLK.

Przeczytaj też: Minibusy już w MZK Zielona Góra. Ile kosztowały? Jak będą jeździć? (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u